Vyhledávání

Magazín

Co je to americká hypotéka?

Možná jste v poslední době někde slyšeli pojem americká hypotéka. Víte, k čemu přesně slouží a jak si takový úvěr objednat? Možná vás překvapí, že s bydlením toho nemá zase tolik společného.

 

Jde o spotřebitelský úvěr, nikoliv financování bydlení

Americká hypotéka je vlastně spotřebitelským úvěrem, nikoliv způsobem, jak financovat své bydlení. Vzhledem k tomu, že je tento spotřebitelský úvěr velmi oblíbený a používán ve Spojených státech, vžil se pro úvěr název „Americká hypotéka“.

 

Účel tohoto úvěru může být nejrozmanitější – ačkoliv se jedná o hypotéku, bydlení si díky němu asi pořizovat nebudete, ale jinak můžete zvolit prakticky cokoliv – automobil, a to i ojetý, zaplatit studium svým dětem, překrásnou dovolenou, nábytek, vybavení dílny, zkrátka cokoliv.

 

Banka se vás rozhodně na to, nač si chcete půjčovat, ptát nebude, ani by to nemělo mít nějaký vliv na výši úroků úvěru. Tento úvěr se neposkytuje na zapůjčení několika desítek tisíc, ale nejmenší objem bývá většinou 150 tisíc korun. Úvěr pak můžete splácet i značně dlouhou dobu – až dvacet let.

 

Úvěr je většinou poskytován maximálně na 75 % předpokládané ceny zastavované nemovitosti. 

 

Úvěr je jištěn nemovitostí

Čím se tento úvěr přibližuje klasickým hypotékám, které slouží k zajištění bydlení? Jde o způsob ručení za úvěr, kterým je vámi vlastněná nemovitost. Ta by měla stát na území Evropské unie, v naší praxi však banky vyžadují většinou nemovitosti vlastněné na území České republiky.

 

U této nemovitosti vznikne zástava ve prospěch banky, která trvá až do splacení úvěru. Po celou dobu splácení máte garantovanou výši procent úroku. Splatit lze úvěr i předčasně, a to bez sankcí, jako je tomu u hypoték na bydlení. Pokud se rozhodnete si tuto hypotéku zřídit, je třeba počítat s tím, že bude prověřena vaše bonita a že se budete muset prokázat příjmy, které jste v posledním roce získali.

 

Tím je buď potvrzení od zaměstnavatele o výši vašich příjmů za poslední rok, anebo daňové přiznání, pakliže jste podnikatel.