Vyhledávání

Magazín

Jak poznat, zda je cena kupované nemovitosti přiměřená?

Chystáte se zakoupit nemovitost a vybíráte tu vhodnou? Pak jednou z nejdůležitějších informací bude také informace o ceně. Jak poznat, zda je cena, za kterou je nemovitost nabízena, přiměřená?

 

Trh s nemovitostmi trpí výkyvy

Nemovitost je snad to nejdražší, co si můžeme za život pořídit. Pokud tedy vybíráte, kam tak velkou sumu budete investovat, jistě se snažíte, aby cena byla co nejvýhodnější a abyste nemovitost zbytečně nepřeplatili. V případě financování úvěrem si tak můžete ušetřit i několik let splácením. Cena tedy bývá jednou z prvních informací, kterou se chceme o nemovitosti dozvědět a také prvním sítem, zda o nemovitost budeme stát a zahrneme ji do výběru.

 

Další důležitou okolností je fakt, že trh s nemovitostmi je stále trh a jako takový trpí neustálými výkyvy. Velké výkyvy cen jsme u nás zaregistrovali v uplynulých deseti letech, kdy ceny nemovitostí vystřelily raketově vzhůru, aby z těchto výšin opět spadly.

 

Pokud si však nemovitost pořizujete na bydlení, asi těžko budete čekat na další výkyv trhu a s tím, za jaké ceny jsou právě nemovitosti nabízeny, se zkrátka musíte smířit. Navíc, pokud zde hodláte bydlet delší období, lze očekávat, že se cenová hladina opět vyrovná.

 

Cenu ovlivňuje lokalita, velikost, příslušenství a stav

K pořízení nemovitosti byste neměli přistupovat bezhlavě, ale měli byste v první řadě vzít do úvahy několik základních faktů. V první řadě jde o polohu nabízené nemovitosti, její stáří, velikost a příslušenství. Zapátrejte po tom, za kolik jsou nabízeny srovnatelné nemovitosti v okolí.

 

V případě městské zástavby je situace snazší, protože se zde nemovitostí nabízí více než na vesnicích, kde jsou však ceny stálejší.

 

Nemovitosti v inzerátech bývají ale v některých případech nabízeny za cenu vyšší, než je ta prodejní. To, zda je možné s cenou ještě hýbat a jak vypadají skutečné ceny, vám sdělí většinou v realitní kanceláři. Co se týká stavu prodávané nemovitosti, cenu sníží významně nutnost rekonstrukce nemovitosti. To, zda je nutná, vám nejlépe sdělí odborník, ale i laik může špatný stav nemovitosti dobře rozeznat.

 

Cenu snižuje také špatná poloha bytu v domě a špatný přístup, naopak ji může zvýšit příslušenství, jako je garáž, balkón či terasa, sklep, nebo velikost zahrady.