Dvacáté výročí Sametové revoluce je dobrou příležitostí připomenout si, čeho bylo během dvou dekád demokracie v naší zemi dosaženo ve všech oblastech lidských činností. Pokud porovnáme ulice Prahy nyní a před dvaceti lety, nemůžeme si nevšimnout kolik administrativních budov rozličných co do stylu i do estetické kvality v ulicích Prahy vyrostlo. Využijme této příležitosti k vyzdvižení několika po architektonické stránce pozoruhodných pražských administrativních budov.

Administrativní budova, které se dostalo snad nejvíce pozornosti ze strany odborníků přes architekturu, je slavný Tančící dům navržený architekty Vladem Milunićem a Frankem O. Gehrym a nacházející se na vltavském nábřeží.

Ještě před dvaceti lety byla křižovatka Anděl pochybnou končinou, které se, kdo mohl, spíše vyhnul. Časy se ale změnily a Anděl je v současnosti moderním centrem pražského businessu, oblíbenou nákupní zónou a také oblastí, kde sídlí řada prestižních vydavatelství, kvalitních restaurací a luxusních obchodů. Jednou z příčin této proměny je jistě i administrativní budova Zlatý Anděl, kterou navrhl architekt Jean Nouvel, držitel Pritzkerovy ceny. Tato budova se může pochlubit jedinečnou skleněnou strukturou a přirozeně dominuje kdysi industriálnímu pražskému Smíchovu.

K dalším pozoruhodným administrativním budovám v Praze patří bývalá karlínská tovární hala přestavěná na administrativní budovy Corso Karlín I. a II. dle návrhu španělského architekta Ricardo Bofilla, elegantní palác Euro, dílo českého ateliéru DAM nabízející prvotřídní kancelářské prostory v Praze na Můstku, či asketická administrativní budova PPF Gate, navržená ateliérem 4a a nacházející se v moderních pražských Dejvicích.