Zima nám už drze a bez pozvání leze i domů, a snad všichni začínáme řešit vytápění. Ti, kteří zrovna vybírají své nové bydlení, mají ale jedinečnou možnost řešit teplo domova už před nastěhováním.

 

Nejlepším řešením je totiž nízkoenergetické bydlení, které už při výstavbě myslelo na teplo a energie. Jednou z takových budov je i projekt X-Loft, který jako první rezidenční projekt v České republice získal stříbrný certifikát v hodnocení úrovně kvality, a který výrazně snižuje tepelnou spotřebu uvnitř jednotlivých bytů.

 

 

Nízkoenergetický loft

V těchto dnech se zrovna dokončuje zateplování druhé etapy X-Loftu, na které byla použita nadstandardní izolace. Zájemci mají možnost vybrat si mezi dvěma druhy bytů: nízkoenergetickým loftem a pasivním loftem. Nízkoenergetický loft je každý z velkého množství bytů, které jsou zde k dispozici. Ačkoliv téměř všechny jednotky mají téměř pět metrů vysoká okna, díky izolačním trojsklům ani skrze ně neuniká tolik tepla, kolik by se předpokládalo. Další úspory za vytápění zajistí střešní solární kolektory, které nejen ohřívají vodu, ale samozřejmě i radiátory.

 

Pasivní loft

Druhým typem bytu je zmíněný pasivní byt – ten je založen na systému výměny vzduchu v bytě, tzv. rekuperaci tepla. Rekuperace snižuje energetické ztráty, které samozřejmě vznikají, když otevřeme okno k vyvětrání. Rekuperace díky otvorům u stropu zajišťuje nejen čerstvý vzduch doma, ale hlavně šetří náklady za vytápění.

 

Pro ty, kdo slyší o pasivních bytech poprvé, uvedeme příklady spotřeby tepla. Komu vyhovují starší stavby, tak si za teplo rozhodně připlatí, protože průměrná měrná potřeba tepla na vytápění v takovém bytě je celých 200 kWh/m2. Pro lepší představu, jak vysoké je toto číslo, poslouží následující příklady: běžná novostavba stavěná dle platné legislativy spotřebuje cca 140 kWH/m2, což už rozdíl je, ale ne tak vysoký, jako v porovnání s nízkoenergetickým bydlením, které má spotřebu jen 50 kWh/m2.

 

Tady už je tepelná spotřeba znát nejen na číslech, ale hlavně na našich účtech za topení. X-Loft šel ovšem díky výše zmíněným zaopatřením ještě dál – nízkoenergetický X-Loft má spotřebu jen 30 kWh/m2 a pasivní X-Loft dokonce 15 kWh/m2. Tady je pak jistě všem jasné, že 15 je podstatně méně než 140 nebo dokonce 200, a v přepočtu na finance je ten rozdíl stejný. Takže pokud se už nechcete doma klepat v bačkorách a dece, máte možnost ovlivnit teplo svého domova ještě před tím, než se nastěhujete.