Udržitelnost a ekologie. Tyto pojmy jsou v poslední době velmi často opakované a probírané. A my jsme jedině rádi, vždyť planetu máme jen jednu!
Ne každý má ale možnost bydlet v ekologickém domě.
Proto jsme si pro vás připravili pár tipů, které můžete používat v jakémkoliv bytě i domě. Není totiž důležité pouze to, kde žijete, ale jak žijete.

Máte kompost? A mohli bychom ho vidět?

Hledáte způsob, jak se můžete zbavit zbytků z domácnosti i zahrady snadno a ekologicky? Kompostujte! Vůbec nevadí, jestli nemáte zahrádku, kompostovat se dá jednoduše i v bytě.
Do kompostu můžete dávat odřezky z ovoce i zeleniny, zbytky od oběda (rýže, brambory, těstoviny – pozor, maso ne!), zbytky od kávy nebo čaje, skořápky od vajec, nebo třeba větvičky, listy a plevel.

Co se nedá zkompostovat, zrecyklujte

A tady navážeme na odstavec výše. Vše, co nelze přidat do kompostu – plast, sklo, plech... zase roztřídíme do k tomu určených kontejnerů.
Třídění odpadu by mělo být samozřejmostí pro každou domácnost. A pro usnadnění třídění si můžete pomoci speciálně upraveným košem na tříděný odpad, se kterým bude recyklace hračka.

Používejte opětovně naplnitelné obaly

Jednou z dalších variant je používání opětovně naplnitelných lahví a obalů.
Díky tomuto kroku budete předcházet opětovnému vzniku dalšího a dalšího odpadu, který se tvoří při výrobě jednorázových lahví, sáčků a dalších obalů.

Tip na prodejnu, ve které koupíte kvalitní produkty do vlastních, znovupoužitelných nádob: https://www.spolkovaprodejna.cz/

Budiž světlo. Ale jen, když je potřeba.

Zkuste se zamyslet, jestli i vy občas nesvítíte v místnostech, kde to zrovna není úplně potřeba. Pomoci s tímto „nešvarem“ vám mohou i pohybové senzory nebo třeba automatický časovač. Ten vám pomůže předcházet venkovnímu svícení v době, kdy to ještě není úplně nutné.
Další variantou, jak snížit ekologickou stopu je výměna obyčejných žárovek za ty úsporné, které spotřebovávají až o čtvrtinu energie méně.

Voda nad zlato

Cena za kubík vody stabilně roste. Není ale důvod, aby stoupala i naše spotřeba. Dobrá zpráva – způsoby, jak se dá ušetřit, aniž byste se výrazně omezovali, je mnoho.

  • Během sprchování vypínejte vodu, pokud ji zrovna nepotřebujete (např. při mytí vlasů).
  • Ani během čištění zubů není nonstop zapnutý kohoutek potřeba.
  • Pokud máte vanu, napouštějte si ji jen výjimečně (ušetříte tak až 3x více vody, než během sprchování).
  • Používejte úsporné domácí spotřebiče, jako je například pračka energetické třídy A+++, nebo myčka. Oba tyto spotřebiče zapínejte až ve chvíli, kdy jsou úplně naplněné.
  • Pokud máte zahrádku, určitě víte, že zalít veškerou zeleň spotřebuje opravdu velké množství vody. Zachytáváním dešťové vody do sudů budete šetřit planetu i vaši peněženku.

Nezapomínejte, že každá snaha se cení. Nemusíte začít aplikovat hned všechny tipy najednou. Stačí změnit pár návyků v chodu vaší domácnosti a začnou se dít divy.