Každému z nás se určitě bydlí lépe v bytě či domě, kde je čerstvý vzduch. Ovšem pokud máte dobře utěsněná okna, téměř žádný vzduch se dovnitř nedostane. Je tedy nutné větrat. Větrání sebou ovšem přináší nejen čerstvý vzduch. Za negativa můžeme označit hluk, pyl, hmyz nebo prach.

 

A větrání v zimních měsících je vyloženě plýtvání teplem. Navíc k zajištění dostatečné výměny vzduchu je nutné provádět větrání minimálně 6 – 8 x denně na 6 – 8 minut, což je někdy téměř neproveditelné. S tímto problémem Vám může pomoci tzv. rekuperace.

 

 

Co se děje v nevětraných prostorách?

V domácnostech běžně dochází k činnostem, při kterých se vytváří nadměrná vlhkost (vaření, koupání, sprchování, praní atd.). Ta by neměla nikdy přesáhnout 65 %. Poté totiž dochází k vzniku plísní. Plísně mohou vážně ohrožovat zdraví osob, které se v těchto prostorách žijí. Nejčastěji se jedná o různé alergie či astma, ale v krajních případech i o rakovinu.

 

Pokud se v místnostech nedostatečně větrá dochází také ke zvýšení koncentrace oxidu uhličitého. To může vést k únavě, bolestem hlavy, nesoustředění, pálení očí či škrábání v krku.

 

Co je rekuperace?

Jednoduše řečeno se jedná o zpětné získávání tepla. Celé to funguje tak, že čerstvý vzduch je přiváděn z venku přes rekuperační výměník, který je uvnitř vzduchotechnické jednotky. Z druhé strany do ní vstupuje teplý odpadní vzduch z budovy. Přes stěny kanálů teplo z odpadního vzduchu přechází do přívodního vzduchu, který se tak ohřívá. Účinnost předání tepla se pohybuje kolem 90 %.

 

 

Rekuperace Vám tedy snižuje výdaje za teplo. Navíc pokud máte klimatizaci, v létě může naopak teplý venkovní vzduch, který proudí do domu ochlazovat. Takže v obou případech (ohřívání či ochlazování) dochází k úsporám. Mezi místnostmi vzduch proudí dveřmi či mezerou pod nimi – stačí výška půl centimetru.

 

Kde se rekuperace využívá?

S rekuperací se můžeme setkat téměř ve všech objektech – bytech, rodinných domech, průmyslových objektech, nemocnicích, sportovních halách, bazénech, školách atd.