Mnoho lidí touží po tom mít vlastní bydlení – byt či domek. Ale ne mnoho z nich má finance na jeho pořízení. Řešením se většinou stává hypotéka. Ta se pyšní nižšími úrokovými sazbami a její další výhodou je, že peníze Vám banka vyplatí během pár dní.

 

Refinancování hypotéky

Přesto, že smlouvu o hypotéčním úvěru uzavíráte i na několik desítek let, neznamená to, že ji musíte mít stále u stejné banky. Hlavně v případě, když je to pro vás méně výhodné než u jiné.

 

U každé hypoteční smlouvy je sjednaná tzv. doba fixace. Pokud doba fixace spěje ke konci, máte šanci svou hypotéku refinancovat – změnit podmínky. Když tomu budete věnovat trochu času, můžete najít lepší podmínky třeba u jiné banky.

 

 

Až budete sjednávat novou smlouvu o hypotéce velmi pečlivě si pročtěte nabízené podmínky. Banky mohou refinancování nějak podmiňovat. Třeba se může jednat o uzavření smlouvy na další finanční službu.

 

Může ale nastat situace, že kvůli nesplnění určitých podmínek hypotéku nedostanete.  Jaké máte jiné možnosti?

 

Stavební spoření

Výhodou je, že se dá za určitých podmínek spojit s úvěrem s příznivou úrokovou mírou. Jednou z podmínek je, že musíte spořit min. dva roky. Během nich musíte naspořit nějakou min. částku. Tím v podstatě potvrdíte svou spolehlivost.  Další velkou výhodou je i státní příspěvek.

 

Družstevní byt 

I tato varianta je velmi populární. V podstatě jde o to, že majitel zaplatí pouze členský vklad, který je většinou 25 % z celkové ceny bytu. Zbytek se pak splácí postupně každý měsíc.

 

 

Zde je ale potřeba dávat si pozor. I po splacení celé částky za byt, se nestáváte jeho vlastníky. Jste nájemci bytu a členy družstva, nikoliv ovšem vlastníky bytu. Pokud se tedy chystáte na pořízení družstevního bytu, ujistěte se nejdříve, zda je v plánu převod do osobního vlastnictví.

 

Další nevýhodou je, že se byt nedá použít jako zástavní nemovitost. Také to, že větší rekonstrukce musí odsouhlasit družstvo. Výhodou je, že nemusíte prokazovat svou bonitu.