Kvůli celosvětové energetické krizi a zvyšujícím se cenám energií roste i zájem lidí o alternativní možnosti při využívání energie. Zbavením se závislosti na vnějších okolnostech v oblasti trhu s energiemi a přechod na obnovitelné zdroje je tedy rozhodně logickým krokem.
Ideální řešení na cestě k větší soběstačnosti rozhodně může poskytnout fotovoltaická elektrárna, o které je v posledních letech enormní zájem.
Ještě před rokem 2020 byla udávána finanční návratnost při pořízení solární elektrárny okolo 10 let – to už ale díky momentálnímu tempu růstu cen elektřiny neplatí. Doba návratnosti se v mnoha případech zkrátila až o polovinu.

Jaké jsou výhody?

I když se může zdát, že vyšší počáteční investice při pořízení fotovoltaické elektrárny bude velkou překážkou, nemusí to být tak úplně pravda. Tuto skutečnost značně vyvažuje možnost žádosti o státní dotaci, kterou můžete na pořízení fotovoltaiky využít. Více se o ní dočtete v článku níže.
Co jsou tedy hlavní výhody fotovoltaiky?

  • Ekologické řešení
  • Značná úspora na výdajích za elektřinu
  • Soběstačnost

Konkrétní výpočet úspory vám vytvoří odborná firma před samotnou instalací a přesně dle vašich požadavků.

Komu se pořízení vyplatí?

Obecně lze říct, že fotovoltaika se vyplatí každému, kdo má vhodnou nemovitost k tomu, aby se tam mohly solární panely umístit. Zároveň by domácnost měla být schopna spotřebovat přibližně 70 % své vyrobené elektřiny.
Vhodnost k instalaci ovlivňuje několik faktorů, jako je například dostatek prostoru na střeše nebo její sklon a směr. Více se o vhodnosti umístění můžete dozvědět zde.

Jaká je pořizovací cena?

Cena fotovoltaické elektrárny se odvíjí podle počtu umisťovaných panelů, výkonu samotného systému, způsobu akumulace energie a podobně. Na trhu si můžete vybrat od malé fotovoltaické elektrárny na základní spotřebu elektřiny a přihřívání vody až po větší, soběstačný systém s možností ukládání energie do baterie, kterou pak můžete využít například pro nabíjení elektromobilu. Cena fotovoltaických elektráren se běžně pohybuje v rozmezí od 250 000 do 600 000 Kč (před využitím dotace nebo daňových úlev). Dotaci můžete čerpat až do výše 200 000 Kč.

Nová zelená úsporám

Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám, který zaštiťuje Ministerstvo životního prostředí, můžete na fotovoltaickou elektrárnu  čerpat státní dotaci až v hodnotě 200 000 Kč.
Program je zaměřený na úspory energií v rodinných a bytových domech a požádat o ni můžete elektronicky přes systém AIS SFŽP ČR.
Žádost můžete provést před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací.

Zdroje:

https://novazelenausporam.cz/
https://www.csas.cz/cs/blog/bydleni/fotovoltaika-otazky
https://www.woltair.cz/blog/fotovoltaika/vyplati-se-fotovoltaika-pro-rodinny-dum
https://www.solarniexperti.cz/jak-pripravit-rodinny-dum-na-instalaci-solarni-elektarny/
https://evolty.cz/fve/cena-fotovoltaiky/