Vyhledávání

Magazín

Jakým nečistým trikům realitek se bránit?

Pokud chcete prodat svou nemovitost, nebo ji pronajmout, spolehnout se na služby realitních kanceláří pro vás může být velmi výhodné, protože tak můžete ušetřit spoustu času a také peněz. Bohužel ale ne všechny realitní kanceláře lze označit jako seriózní.

 

Konkurence mezi nimi je veliká a některé bohužel nehrají vůbec fér. Na které triky realitek byste si tedy měli dát pozor?

 

Falešný zájemce

Některé realitní kanceláře ve snaze vymámit z vás exkluzivní smlouvu, díky které mohou vaši nemovitost nabízet k prodeji pouze oni, používají nečistý trik, kdy na váš inzerát nastrčí fiktivního zájemce o koupi. Takový zájemce přijde na prohlídku, nemovitost si začne prohlížet a předstírá, jak je z ní nadšen a slibuje okamžitou koupi.

 

Prohlídka

 

Druhý den se vám však ozve a sdělí, že si koupi rozmyslel, ale že je také náhodou spolupracovníkem realitní kanceláře a že vám prodej může velmi snadno a rychle zprostředkovat – stačí pouze maličkost, podpis exkluzivity. Falešného zájemce neseriózní realitní kanceláře využívají také v případě pronájmů, kdy také předstírají svoji aktivitu.

 

Makléř s fiktivním kupujícím

Podobný trik používají makléři, pokud přiznají, že jsou skutečně makléři a falešného zájemce přivedou s sebou. Falešný zájemce je opět ochoten nemovitost okamžitě koupit. Realitní makléř po vás však požaduje okamžité podepsání exkluzivní smlouvy, jen tak může prodej zprostředkovat. Druhý den vás však informuje, že zájemce od koupě ustoupil. Exkluzivní smlouva však trvá.

 

 

Okamžité vyplacení nemovitosti

Také vám do schránky přistál plakátek, ve kterém jste lákáni na okamžitý odkup nemovitosti a vyplacení peněz do jednoho dne? Nečekejte, že tomu tak ve skutečnosti bude. Velmi často podobná věcička skrývá pouze opět exkluzivní smlouvu s realitkou, nebo velmi markantní snížení ceny.

 

Odlákání poptávky

Realitka si zjistí, za kolik se v dané oblasti nejčastěji prodávají byty a nabídne fiktivní byt o podstatnou částku nižší. Zájemci pak sdělí, že byt je již prodán, ale že nabízí jiný byt, jehož cena se pohybuje v běžném standardu.