Hodláte se pustit do shánění nového bydlení a začít s úmorným obíháním prohlídek pronajímaných nemovitostí? Pak vám přejeme, aby vám co nejdříve nějaká vhodná padla do oka. Někdy se může stát, že se zájemců o jeden byt najde více, a je tedy třeba jednat okamžitě. Podívejte se, co byste si neměli zapomenout vzít s sebou na prohlídku, abyste o byt či dům nepřišli!

 

Nezapomeňte na osobní doklad

Pokud se někam vypravíte na prohlídku bytu, ujistěte se, že máte s sebou osobní doklad. Zcela nejvhodnější pro tuto příležitost bude váš občanský průkaz, a to hned z několika důvodů. Jednak tím dáváte najevo, že jste řádná osoba, se kterou se nebude nikdo bát podepsat smlouvu, a dále je v něm uvedeno vaše trvalé bydliště. Tento údaj může některý pronajímatel vyžadovat.

 

 

Doklad totožnosti ale můžete na druhé straně požadovat i vy, a to jak doklad od pronajímatele, tak od zástupce realitní kanceláře, která nájem zprostředkovává. Věřte, že cestovní pas, řidičský průkaz, nebo jiný průkaz nebudou působit tak důvěryhodně, jako právě občanský průkaz.

 

Peníze byt jistí

Na prohlídku bytu rozhodně nechoďte bez dostatečné finanční zásoby. To hlavní, co vám totiž zaručí, že byt, který se vám zalíbil, bude skutečně váš a nikdo vám jej „nevyfoukne“, je totiž záloha, kterou složíte zástupci realitní kanceláře nebo majiteli bytu. Otázkou je, v jaké výši bude tato záloha požadována.

 

Počítejte s tím, že záloha ve výši tisíce nebo dvou tisíc korun nebude většinou shledána jako dostatečná. Zjistěte tedy dopředu cenu pronájmu, a počítejte s tím, že záloha by měla odpovídat minimálně 60 % měsíčního pronájmu.

 

Chybu rozhodně neuděláte, jestliže budete mít k dispozici částku rovnající se celému jednomu nájmu. Zapůsobíte tak jako seriózní zájemci, kteří mají o byt skutečně zájem, a nebudou působit v budoucnu problémy s placením. Na složenou zálohu byste pochopitelně měli obdržet stvrzenku, kde bude jasně uvedeno, s jakým účelem byla záloha zaplacena.