Vědět, kolik je venku přesně stupňů, jaké je vlhkost vzduchu, rychlost větru a jaká je předpověď na příští dny přesně pro vaši lokalitu, to je trend, který se rozmáhá nejen mezi domácími kutily. Meteostanice je chytrý doplněk každé chytré domácnosti. Jak ji vybrat a co všechno umí?

Co všechno umí meteostanice měřit?

Většina meteostanic měří teplotu vnitřní (v místě, kde se stanice nachází) a vnější (v místě, kde je čidlo). Pro měření vnější teploty se využívá bezdrátové čidlo, jehož signál má přibližný dosah ve volném prostoru 30 m (někdy až 100 m). Některé stanice mají i možnost použití více bezdrátových čidel pro měření na několika místech.

clanek-460a

Kromě teploty můžete měřit také vlhkost, rychlost a směr větru, srážky a barometrický tlak. Vybrané modely vám navíc zobrazí čas východu a západu slunce a předpověď počasí.

clanek-460b

Tip: Přečtěte si více o meteostanicích na conrad.cz! Kromě meteostanic tam pořídíte další vychytávky jako elektrické zvonky, zahradní techniku, kancelářské vybavení, nářadí, hobby potřeby, …

clanek-460c

Jaké jsou druhy meteostanic?

Meteostanice dělíme podle způsobu, jakým předpovídají počasí:

  • Stanice s měřením barometrického tlaku. Ty jsou vybaveny čidlem pro měření barometrického tlaku, na základě kterého vyhodnocují předpověď a vývoj počasí. Můžete vybírat mezi základními přístroji, které pouze zobrazují ikony předpovědi počasí a výkonnějšími stanicemi, které nabízejí další funkce (hlavně možnost připojení stanice k počítači). Tyto stanice poskytují přesnější lokální předpověď.
  • Stanice s připojením k internetu. Ty vyžadují připojení k počítači s přístupem na internet. Následně zobrazují zpracovaná data, která získávají z meteo serverů. Případně jsou vybaveny čidlem a softwarem, který naměřená data zpracovává a zobrazuje je na smartphonu nebo tabletu.
  • Stanice se systémem Meteotime. Meteotime je systém předpovědi počasí, který byl vyvinut švýcarskými meteorology. Dvakrát denně je švýcarským úřadem pro meteorologii vyhodnocena předpověď počasí a je šířena vysílačem společně se signálem pro řízení času DCF-77. Meteotime zahrnuje 60 oblastí Evropy s předpověďmi na 4 dny. V České republice jsou tyto regiony dva, proto mohou být takto získaná data poměrně obecná a slouží spíše orientačně.