Prodáváte, nebo kupujete dům, pozemek či byt? Pak se můžete setkat se dvěma pojmy, které se velmi často pletou. Jde o odhad kupní ceny a o znalecký posudek ceny nemovitosti. Tyto dva pojmy byste neměli zaměňovat, už kvůli tomu, že jejich výše týkající se jedné nemovitosti většinou bývá naprosto rozdílná.

Znalecký posudek slouží pro výpočet daně

S pojmem znalecký posudek ceny nemovitosti se setkáte vždy, pokud nemovitost prodáváte, s odhadem ceny nemovitosti pouze tehdy, pokud naopak nemovitost kupujete a hodláte koupi financovat úvěrem od banky. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zastavme se nejprve u pojmu znalecký posudek.

S tím budete konfrontováni, pakliže budete prodávat nemovitost a budete také nuceni zaplatit daň z převodu nemovitosti. Tato daň je stanovena jako určité procento ceny nemovitosti a pochopitelně, jakkoliv se snažíme prodat nemovitost za co nejvíce, daň bychom rádi platili co nejnižší.

A tak by se mohlo stát, že se kupující domluví s prodávajícím na fiktivní ceně na oko, která by byla mnohem nižší než ta skutečná, a vypočítaná daň by byla také mnohem nižší. Ministerstvo financí proto nařídilo, že u každé prodávané nemovitosti je třeba uvést také cenu na základě znaleckého posudku.

Tento posudek vypracovává soudní znalec jmenovaný Ministerstvem spravedlnosti a ve velké většině je odlišný od skutečné ceny, protože se vypočítává na základě tabulek ministerstva, ale nezvýhodňuje například žádanou lokalitu, nebo to, že se nemovitost naopak nachází na místě, o které je velmi malý zájem.

Odhad se blíží skutečné prodejní ceně

Naopak odhad tržní ceny nemovitosti se ceně, za kterou je byt skutečně prodán, blíží mnohem více. Tento odhad slouží bance k posouzení, zda je možné uvedenou nemovitost zatížit požadovaným úvěrem. Odhad vypracovávají pověření pracovníci banky, kteří ale často bývají i soudními znalci.

Tento odhadce se naopak zajímá o to, za jaké ceny byly prodány podobné byty v okolí, a na základě toho vyřkne svůj verdikt. Pakliže by byla nemovitost prodávána příliš draze, banka vám na ni úvěr nemusí poskytnout.