Rok 2023 přinesl další unikátní architektonické počiny. Tyto stavby nejenže odrážejí moderní designové trendy, ale také reflektují potřeby občanů města Prahy. Podívejte se s námi na ty nejvydařenější z nich.

Zlaté srdce Florence

Rok 2023 bezpochyby patřil zlatému projektu od společnosti Penta Real Estate – Masaryčce. Tato unikátní budova, kterou navrhla proslulá architektka Zaha Hadid, byla dokončena 30.října 2023. Nyní už se můžete kochat jejími podmanivými zlatými tóny, kterými celá budova oplývá.
Komplex je tvořen ze dvou budov, uvnitř kterých nalezneme různé druhy obchodů a restaurací. Zároveň poskytuje zázemí několika firmám, mezi které se řadí i samotný investor stavby - Penta Investments.
Velkou dominantou Masaryčky je více než 4 000 metrů čtverečních zelených střech, na které bylo zasazeno přes 20 000 rostlin a dřevin. Část tohoto střešního pralesa se má dokonce v letošním roce zpřístupnit i pro široké okolí. Odtud se pak budete moct kochat výhledem na Staré Město, Vinohrady i Vítkov.

Zlaté srdce Florence

Lávka HolKa propojila Holešovice a Karlín

Dalším mimořádným počinem, který exceluje ve všech klíčových aspektech je Štvanická lávka.
Slavnostně otevřena byla v pátek 28. července 2023 a stala se tak dvacátým pražským přemostěním řeky Vltavy v celé její šíři.
Štvanická lávka, jíž se dlouhodobě pracovně přezdívalo HolKa, tak propojila městské čtvrti Karlín a Holešovice s ostrovem Štvanice. Tři sta metrů dlouhá lávka tak od léta usnadňuje cestu pěším i cyklistům.
Přemostění je z ultra vysokohodnotného betonu, což je speciální materiál, který má vynikající mechanické vlastnosti. Celý její povrch připomíná bílý mramor a výstavba vyšla město na 352 milionů korun.

Lávka HolKa

Zdroje:

https://www.pentainvestments.com/cs/press-release/zaciname-stavet-zaha-hadid-dostala- stavebni-povoleni-3mOPxC.aspx
https://byznys.hn.cz/c1-65279670-masarykovo-nadrazi-ceka-promena-za-miliardy-navrhla- ji-slavna-zaha-hadid
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/lavka-holka-holesovice-karlin-stvanice- otevreni.A230728_133008_praha-zpravy_juan
https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/praha-stvanicka-lavka-holesovice-karlin-holka- zvireci-hlavy-zabradli-20230731.html
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/lavka-pres-vltavu-z-holesovic-do-karlina