Vrátíte se z hor nebo zimní dovolené u moře. Chcete si dát sprchu, otočíte kohoutkem… a nic! Zamrzla voda. Stejně tak může zamrznout voda v topení či toaleta. Další škody mohou také nastat v případě, že led roztrhá trubky, či toaletní mísa praskne. Nic z toho rozhodně není příjemná záležitost.

Jakmile víte, že budete nějakou dobu mimo Váš domov a venku panují mrazy, snažte se preventivně vše zabezpečit.

 

 

Jak předejít zamrznutí ústředního topení, vodovodního potrubí a toalety?

V případě ústředního topení se doporučuje přilít do vody v topných soustavách nemrznoucí směs. Ale pokud odjíždíte na delší dobu, je vždy lepší topení úplně vypustit. U vodovodního potrubí je nejlepší prevencí pořádně ho zaizolovat nebo ho zakopat až jeden a půl metru pod zem. U toalety byste měli před odjezdem do nádržky nasypat sůl a vložit dvě či tři otevřené PET láhve.

 

Neblahé účinky má led a sníh i na střechy, okapy, komíny a chodníky

Je logické, že pokud bude na střeše sníh ležet dlouhodobě, není to pro ni nic dobrého – tíha sněhu může střechu i probořit. Hlavně pokud se jedná o střechy s velmi mírným sklonem nebo ty zcela vodorovné. Zde pomůže jediná věc a to vzít lopatu a sníh ze střechy občas odházet. Pokud má velký sklon musíme zabránit jinému nebezpečí – sesouvání a pádu sněhu, které ohrožuje zdraví lidí či jejich majetek. Zde je nejlepší opatřit střechu sněhovými zábranami.

 

Sníh na střeše ohrožuje i naše okapy. Rozpouštějící sníh může v okapech znovu zmrznout a ten se pod tíhou ledu snadno zlomí. Pokud jsou okapy navíc ještě zanesené nečistotami velmi snadno se ucpou. Proto je určitě před zimou vyčistěte. Když v zimě zjistíte, že jsou ucpané ledem, nalijte do nich vroucí vodu a nasypte sůl.

 

 

U komínů nám hrozí dvě nepříjemnosti. Jeho hlava může zamrznout nebo jej pokryje sněhová čepice. Důsledkem toho se po zatopení kouř vrací do místnosti. Toto lze vyřešit jednoduše – zakoupením komínové stříšky.

 

Chodníky nesolte – více ublížíte, než pomůžete

Péče o zmrzlé chodníky je v posledních letech dost diskutabilní. Od soli se pomalu ustupuje. Praha solení chodníků zakázala již před lety. Důvodů je mnoho – sůl ničí beton (tedy chodník samotný), koroduje auta a sloupy, znečišťuje vodu, ničí boty, ubližuje psům…  Nástupcem posypové soli by měl být chlorid hořečnatý či obyčejný písek.