Pronájem nemovitosti pro vlastníky nemovitostí může představovat buď velmi výhodnou investici, anebo nutnost, pakliže se původní majitel musel odstěhovat, protože byt byl příliš malý. Pokud na něm ještě vázne hypotéka, je takové řešení nejvýhodnější a nejpohodlnější.

 

Pokud někdo o této možnosti uvažuje, pak by měl vědět, kdo budou s největší pravděpodobností jeho klienti a také to, o jaké byty je v oblasti pronájmu největší zájem.

 

 

Bydlení ve vlastním je u nás stále nejpopulárnější

V naší zemi stále platí velká podpora vlastního bydlení. Zatímco na západ našich hranic, konkrétně v Německu, přes 60% obyvatel nebydlí ve vlastním, ale v nájemním bydlení, Češi považují bydlení ve vlastním za zásadní podmínku osobní spokojenosti.

 

Vlastní bydlení je také považováno za dobrou pojistkou na stáří. Pronájmy bytů jsou zkrátka typické pouze pro určité skupiny obyvatelstva a to v určitém životním období. Pronájem je typický právě pro mladé lidi, kde je pro většinu z nás tím nejpřirozenějším řešením bytové situace. Čím starší jedinec, tím spíše inklinuje v pořízení bydlení vlastního.

 

Nejčastěji hledané je bydlení pro mladé

Jak ukazují zkušenosti realitních kanceláří a provozovatelů internetových portálů týkajících se pronájmu, bydlením, o které byl největší zájem, bylo to, kteří si nejčastěji pronajímají mladí. Překvapivě se může jednat i o několikapokojové byty.

 

 

Ty si totiž pronajímají mladí lidé za účelem tzv. spolubydlení, kdy několik mladých lidí, kteří spolu jinak třeba netvoří pár, sdílí jeden byt a dělí se o poplatky za něj. Právě takové bydlení může suplovat studentské koleje, tedy bydlení bez kousku soukromí, dnes už za o hodně zvýšené poplatky a navíc ne právě útulné a atraktivní.

 

Pronájmy větších bytů jsou právě na spolubydlení značně závislé, jedná se o nejjednodušší a také nejvděčnější způsob jak větší byt pronajmout. Druhým v pořadí jsou pak oblíbené menší byty, které si pronajímají mladé páry „na zkušenou“, než si pořídí vlastní bydlení, ve kterém třeba založí rodinu.