Konečně! Podařilo se Vám našetřit dostatek financí nebo jste získali hypotéku. Teď může začít Vaše cesta k novému rodinnému hnízdu. Než se ale dostanete k samotné stavbě domu, musíte najít ten správný pozemek. Jak na to?

 

Nechte si při výběru pozemku poradit

Výběr pozemku je věc, které byste měli věnovat čas a dobře si vše rozmyslet. Nejlépe ovšem uděláte, když požádáte o pomoc někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Můžete si přizvat realitní kancelář, která má přehled o nabídkách v jednotlivých lokalitách a spoustu kontaktů. Samozřejmě to nebude zadarmo, ale vyhnete se chybám, kterých byste mohli později litovat. Navíc v ceně bývají i právní služby.

 

 

Zaměřte se na sítě, okolí i územní plán

Velmi důležitá věc je zasíťování pozemku. Pokud zasíťovaný je, musíte zjistit, zda plně či jsou sítě jen někde poblíž. V druhém případě by to znamenalo výdaje navíc. Potom je potřeba vše dobře promyslet a spočítat.

Další významnou roli hraje okolí parcely. Neuškodí si pozvat profesionála z oboru stavebnictví, který vyhodnotí vhodnost pozemku pro stavební účely. Zásadní je pro něj únosnost a podloží.

 

 

Rozhodně si zajděte na místní úřad a požádejte o nahlédnutí do územního plánu. Ujistěte se, že na parcele není stavební uzávěra. Podívejte se i v jakém záplavovém území leží. Územní plán opravdu dobře prozkoumejte. Můžete se třeba dozvědět, že v sousedství se chystá výstavba průmyslové zóny či železnice.

 

 

Nezapomínejte na sociální kritéria i mnoho zdánlivých maličkostí

Nevnímejte parcelu jen jako určité místo. Zamyslete se nad sociálními faktory a aspekty spojenými s praktickým životem. Jaká je dopravní dostupnost, občanská vybavenost, skladba obyvatel, společenský život a další.

Při výběru pozemku musíte myslet i na mnoho maličkostí, které se Vám můžou zdát naprosto nedůležité. Pojďme si uvést alespoň některé z nich.

Svítí na Vaši parcelu slunce celý nebo alespoň většinu dne? Může to mít podstatný vliv na vytápění. Na kterou světovou stranu je parcela orientována? Nejlepší by byl jih, nejhorší (a nedoporučovanou) možností je sever. Jaký je sklon pozemku? Většinou platí, že čím vyšší sklon, tím dražší základy.