Praha se již pošestnácté zúčastní prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM, jehož 22. ročník se ve Festivalovém paláci francouzského Cannes uskuteční od 8. do 11. března. V expozici na ploše více než 100 m2 odborníci z Útvaru rozvoje hlavního města představí mimo jiné studie konkrétních řešení pro plánovaná rozvojová a transformační území. Seznámí zájemce také se službou "Zákresy navrhovaných budov do 3D modelu", jedním z nejúčinnějších způsobů posuzování dopadů nově navrhovaných staveb na panorama hlavního města. Letos s Prahou spoluvystavují developerské společnosti CENTRAL GROUP, HOCHTIEF DEVELOPMENT CZECH REPUBLIC a UNIBAIL-RODAMCO. Jádro doprovodného programu na stánku Prahy tvoří recepce "Meeting Prague", která se pod záštitou primátora Bohuslava Svobody koná ve středu 9. března. K příjemné atmosféře pražského stánku přispějí tradičně Pivovary Staropramen.

Ing. arch. Kateřina Szentesiová, pověřená řízením Útvaru rozvoje hlavního města Prahy, k letošní pražské expozici uvádí: "V rámci prezentace chceme navrhovaný územní plán ilustrovat jak na rozvojových územích městských, rekreačních a krajinných, tak na transformačních územích zahrnujících i brownfields. Konkrétně jde o studii nové městské čtvrti na nevyužitých plochách nádraží Smíchov, celkové řešení tří nových obytných čtvrtí na Západním městě (Chaby, Horka a Řeporyje), komplexní návrh umístění rekreačních ploch v nivě Berounky či Lesopark Letňany s navrženými terénními úpravami a biologickou rekultivací."

Na dotykové obrazovce se zájemci budou moci seznámit s řadou užitečných aplikací vytvořených oddělením prostorových informací Útvaru rozvoje hlavního města. Nebude mezi nimi chybět platný územní plán, koncept nového územního plánu nebo Georeport, poskytující detailní informace o omezeních, která jsou důležitá při stavebních přípravách nebo nákupu nemovitostí. Součástí prezentace bude i nová aplikace "Praha zelená". Ta obsahuje nejnovější dosud nepublikované informace o pražských parcích a mnohdy nepříliš známých přírodních lokalitách. V rámci podpory polycentrického rozvoje města tak může napomoci ke zvýšení atraktivity nejen centra, ale i dalších městských částí. Návštěvníci pražského stánku se budou moci ohlédnout i do minulosti: expozice totiž představí urbanistický vývoj hlavního města za posledních 20 let.

Vedle prezentace hlavního města se návštěvníci pražského stánku budou moci seznámit také s projekty spoluvystavovatelů. CENTRAL GROUP, jeden z nejvýznamnějších developerů na českém trhu rezidenčních nemovitostí, představí mimo jiné projekt Metropole v Praze-Zličíně, projekt Rezidence Prague Towers v Praze-Stodůlkách a bytový komplex Nové Letňany v Praze 9. HOCHTIEF DEVELOPMENT seznámí zájemce se svým kancelářským komplexem Office Islands v Letňanech a s rezidenčním projektem Park Kavčí Hory. Společnost UNIBAIL-RODAMCO bude prezentovat své úspěšné projekty obchodních center v hlavním městě: Centrum Chodov, Arkády Pankrác a Centrum Černý Most, které bylo v roce 1997 prvním v tuzemsku otevřeným obchodním centrem a nyní chystá expanzi, v jejímž rámci se stane novým obchodním centrem nadregionálního významu.

U příležitosti veletrhu se každoročně udělují ceny MIPIM Awards za nejlepší světové stavby uplynulého roku. Vítězové MIPIM Awards budou vyhlášeni na galavečeru 10. března, kterým každoročně veletrh vrcholí.

Vedle Prahy se na veletrh se samostatnými stánky chystají i další dvě největší česká města ? Brno a Ostrava, stejně jako některé kraje ? například Středočeský či Jihomoravský. Všechny tyto expozice spolu sousedí, díky čemuž mají zájemci možnost získat ucelenou představu o českém trhu nemovitostí.