Způsobů, jak můžete zútulnit svůj byt je spousta. Co když jste ale udělali vše a stále tomu něco chybí?
Máme pro vás zaručené řešení – ROSTLINY!
Pokojovky vám mohou pomoci rozzářit interiér a vdechnout mu život. Za nás jsou pro domácnost opravdovým must-have.

Nejen, že dobře vypadají, ale zlepšují také kvalitu vzduchu tím, že absorbují škodlivé látky a produkují kyslík. A že nejste v pěstování rostlin profík? To vůbec nevadí – v tomto článku jsme pro vás připravili několik tipů na pokojovky, kterým se bude dařit i u pěstitelů s nedostatkem času nebo zkušeností.

1. Zamioculcas

Zamioculcas nebo také Kulkas zamiolistý je vytrvalá pokojová rostlina, která k nám doputovala až z Afriky. Díky nízkým nárokům na pěstování tak může dělat radost i teprve začínajícím pěstitelům

Co tedy tato rostlina potřebuje k tomu, aby se jí dobře dařilo?

Světlo: Ideální je světlé stanoviště, ale snese i polostín. Nutné je vyhýbat se místům s přímým slunečním svitem, rostlina by se mohla popálit!

Teplota: Optimální teplota je mezi 18-25 °C.

Jak často zalévat: Tady platí jedno důležité pravidlo – hlavně nepřelévat. Ideální je nechat půdu mezi zálivkami vyschnout, aby nedocházelo k hnilobě kořenů.

Substrát a hnojení: Zamioculcas nevyžaduje žádný speciální substrát, stačí tedy pořídit ten klasický pro pokojové rostliny. Hnojíme zejména v období vegetace, a to přibližně ob týden. Vhodné je hnojivo pro sukulenty nebo pro běžné pokojové rostliny.

Rozmnožování a přesazování: Zamioculcas lze úspěšně rozmnožovat pomocí seříznutí stonku s pár listy. Řízek necháme zhruba dvě hodiny zaschnout na vzduchu a poté ho vložíme do nádoby s vodou. Během několika dnů se objeví první drobné kořínky. Zhruba po měsíci až dvou můžeme rostlinku umístit do substrátu.
A jak na přesazování? Rostlinu přesazujeme až ve chvíli, kdy kořeny začnou přerůstat květináč, nebo když rostlinka začne stagnovat v růstu.

2. Ikona mezi pokojovými rostlinami: Monstera deliciosa

Mezi pokojovkami velmi oblíbená a zároveň nenáročná – to je Monstera deliciosa. Tato rostlina, která je původem z Jižní Ameriky se v pralesech vyskytuje především jako liána, ale zdobit může i váš pokoj.

V jakých podmínkách se bude Monsteře dařit?

Světlo: Ideální je světlé stanoviště, díky kterému se rostlině budou správně tvarovat její krásné listy. Monstera ale snese i polostín, jen je nutné se vyhnout místu s přímým slunečním svitem, abychom předešli popálení listů.

Teplota: Optimální je pokojová teplota je mezi 18-25 °C.

Jak často zalévat: Ač má monstera ráda vlhký vzduch a rosení, neplatí to tak úplně pro její půdu. I zde je důležité nechat vrchní část půdy mezi zálivkami pořádně proschnout. V opačném případě by v důsledku uhnívání kořenů mohly monsteře začít žloutnout listy a celkově by rostlina začala chřadnout.

Substrát a hnojení: Monsteře se bude dařit ve vzdušném substrátu, který dobře propouští vodu. Úplně klidně postačí běžný substrát pro pokojové rostliny s podílem perlitu, který napomáhá k předcházení hniloby kořenů.

Rozmnožování a přesazování: Monstera si vytváří u každého listu tzv. vzdušné kořeny. Díky těmto kořenům bude namnožení úplná hračka! Rostlinu nařízkujeme jednoduše tak, že ji seřízneme i se vzdušným kořenem (řízek může obsahovat 2–3 listy). Ten pak vložíme do nádobky s vodou a pak už jen počkáme, až si řízek vybuduje dostatečně silné kořeny vhodné k zasazení do substrátu.
I u monstery platí, že přesazovat ji postačí až ve chvíli, kdy začne nádobu, ve které je zasazená, přerůstat.

Něco navíc pro skvělý růst: Monstera vám bude vděčná, když ji jednou za čas zbavíte prachu na listech osprchováním nebo jednoduše jen setřením mokrým hadříkem.

Věděli jste, že ačkoliv Monsteru neřadíme mezi kvetoucí pokojové rostliny, tak přeci jen dokáže vytvořit květ, který je dokonce jedlý?

3. String of hearts: Svícník

Svícník (nebo také String of hearts) je drobnolistá převislá sukulentní rostlinka, která kvete bílo fialovými kvítky. Svícník vám bude zdobit místnost svými krásnými převislými šlahouny s listy ve tvaru srdíček – podle kterých také dostal svůj název.

Světlo: Ideální je světlé, slunečné stanoviště bez přímého slunečního svitu.

Teplota: Optimální je pokojová teplota je mezi 15-25 °C.

Jak často zalévat: Jestli u přechozích rostlin platilo pravidlo o proschnutí mezi zálivkami, tak u Svícníku toto pravidlo platí dvojnásob. A jelikož se jedná o sukulent, odpustí vám klidně i 1-2 zálivky. Tuto rostlinu není vhodné rosit.

Substrát a hnojení: I pro Svícník postačí běžný substrát pro pokojové rostliny. Radost mu ale určitě uděláte přimícháním perlitu. Tento sukulent stačí hnojit během jara a léta univerzálním hnojivem na pokojové rostliny.

Rozmnožování a přesazování: Rostlinku namnožíme jednoduše tak, že odřízneme stonkový řízek, který následně vložíme do nádobky s vodou a necháme ho pustit kořeny. Ani Svícník nevyžaduje časté přesazování. Bohatě ho postačí přesadit jednou za 2-3 roky nebo když kořeny začnou květináč přerůstat.