Zvažujete, že vyměníte staré radiátory za nove? Přemýšlíte, jaké máte možnosti a ještě jste se nerozhodli? Poradíme vám, podle čeho se rozhodnout, jak radiátory vhodně rozmístit i kde je pořídit a nezruinovat se.

Zvládnete to bez odborníka?

Určitě ne. Poraďte se s ním o počtu a potřebném výkonu jednotlivých radiátorů. Vypočítá vám celkový výkon otopné soustavy na základě minimálního tepelného výkonu, který je třeba k udržení tepelné pohody v interiéru i v těch největších mrazech.

Nové radiátory by měly mít výkon mezi 60 a 100 W na metr čtvereční. U většiny projektů rodinných domů jsou tyto údaje uvedeny, ale když se do stavby či rekonstrukce chcete dát na vlastní pěst, obraťte se na topenářskou firmu.

Tip: Obrátit se můžete třeba na topenilevne.cz.

Jak radiátor rozmístit?

Nejvhodnější místo pro radiátor je pod oknem. Proč? Studený vzduch proudící od okna prochází přes radiátory a do místnosti vstoupí již ohřátý.

Tip: Nezapomeňte také, že dolní okraj topného tělesa musí být nejméně deset centimetrů nad podlahou a horní okraj nejméně deset centimetrů pod parapetem.

Vše, co byste měli vědět o radiátorech

Jaké máte možnosti?

Deskové ocelové radiátory  patří k nejrozšířenějším. Jejich životnost je až 40 let a vyrábějí se v nejrůznějších výškách, šířkách, tvarech i typech připojení. Potěší vám nízkou cenou, snadnou montáží, malý objem topné vody. Ale pozor! Jsou nevhodné do vlhkého prostředí.

Litinové článkové radiátory jsou oblíbené pro svou odolnost proti mechanickému poškození a korozi. Navíc se snadno čistí a instalují. Nevýhodou je ale velký obsah topné vody a nepříliš vábný vzhled.

Nástěnné konvektory vás potěší příjemným designem, snadnou montáží a levným provozem. Mají malý objem topné vody a hodí se i do vlhčího prostředí. Odradit vás může snad jen vyšší pořizovací cena.

Otopné lavice jsou variantou konvektorů. Jsou přímo dělané do míst se sníženým parapetem či do prosklených prostor. Modely s krycí můžete využít i k sezení, ale pořídíte je i bez krycí desky.

Podlahové konvektory jsou ideální do místností s francouzskými okny. Montují se do země v úrovni podlahy a jsou kryty mřížkou.

Podlahové elektrické topení se hodí opravdu kamkoliv. Je efektivní a ekonomicky nenáročné. Odradit vás může nejen vysoká pořizovací cena, ale také fakt, že se na něm velmi těžko cokoliv mění či opravuje.