YIT ve spolupráci s bytovým družstvem připravuje v projektu Rivi Bachova družstevní bydlení

Společnost YIT prodala projekt Rivi Bachova v městské části Praha-Chodov Stavebnímu bytovému družstvu Rivi, které zde nabízí stále více poptávané družstevní bydlení. Zájemci tak mohou vstoupit do družstva, stát se vlastníky družstevního podílu s právem nájmu bytu a časem byt odkoupit do osobního vlastnictví. Developer YIT pokračuje s výstavbou výškové budovy se 47 byty a jednou komerční jednotkou, kolaudace je naplánovaná na podzim letošního roku. Noví majitelé by si tak jednotky mohli přebírat již v prosinci.

Aktuálně v projektu Rivi Bachova probíhají interiérové práce jako např. pokládání dlažeb a lepení obkladů, kompletace zařizovacích předmětů, malby, nátěry, zámečnické práce a instalace výtahů. Zároveň se dokončují fasády, terasy a balkony.

Bytový dům o 12 nadzemních a dvou podzemních podlažích roste na místě staré nevyužívané kotelny na pomezí ulic Mikulova a Bachova a čítá celkem 47 bytů o dispozici od 1+kk do 4+kk a velikosti od 33 až 91 m2. K některým náleží balkon či terasa. Samozřejmostí jsou rovněž sklepy, kočárkárna a parkovací stání, která budou v garážích přístupných dvěma autovýtahy. Součástí objektu je i jeden komerční prostor.

Návrat YIT k družstevnímu bydlení

Novým investorem projektu se stalo na základě dřívější úspěšné spolupráce bytové družstvo. „Tímto krokem navazujeme na předchozí efektivní partnerství, kdy jsme pro bytová družstva v rámci našich projektů postavili několik budov. Konkrétně dva domy v projektu Hyacint Modřany a etapu Oulu v areálu Suomi Hloubětín. Vyzkoušeli jsme si, že naše spolupráce ohledně družstevního bydlení velmi dobře funguje, a proto v ní budeme rádi pokračovat,“ vysvětluje generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj.

Nové bydlení bez nutnosti hypotéky

Zájem o družstevní bydlení v České republice s ohledem na situaci na hypotečním trhu stoupá. Hodí se pro ty, kteří nemají dostatek vlastních prostředků na koupi nemovitosti a kvůli aktuálním podmínkám nemohou získat hypoteční úvěr.

„Vzhledem k tomu, že se investorem projektu Rivi Bachova stalo bytové družstvo, je velkou výhodou možnost financování skrz družstevní vlastnictví. Při družstevní výstavbě stačí složit 20 až 25 % z celkové hodnoty nákladů na výstavbu požadovaného bytu s příslušenstvím (sklep, balkon, garážové stání), zbylou potřebnou částku pak zajišťuje pro členy družstvo, které obvykle získá bankovní úvěr s velmi dobrými podmínkami. Vkladem člena může být například naspořená částka ze stavebního spoření a stačí tak pouze část vlastních zdrojů. Pořízení bydlení navíc není omezeno věkem a není třeba ani dokazovat bonitu,“ popisuje obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová.

K dalším benefitům družstevního bydlení patří možnost odkoupení do osobního vlastnictví již po 3 až 5 letech (dle podmínek úvěrující banky). Současně se kupující vyhnou jednání s bankou a nemusí dokladovat příjmy. Družstevní podíl je navíc převoditelný kdykoliv v průběhu trvání členství a nepodléhá předchozímu schválení družstvem. Družstvu se pouze předloží uzavřená smlouva o převodu podílu pro vstup nového člena. „Jelikož v družstevním bydlení vidíme zajímavou alternativu k pořízení vlastní nemovitosti, rozhodli jsme se umožnit tuto formu i na další naše projekty, které připravujeme,“ doplňuje Dana Bartoňová.

Všechny výhody velkoměsta po ruce

Klidná lokalita Prahy 11 se vyznačuje veškerou občanskou vybaveností, dobrou dopravní dostupností a spoustou příležitostí k zábavě, sportu i odpočinku. V těsném sousedství najdou budoucí rezidenti mateřské a základní školy, supermarkety, restaurace, kavárny, poštu, polikliniku a řadu služeb. V těsné blízkosti se pak nachází zdejší centrální park s venkovní posilovnou a dětskými hřišti. Za většími nákupy i zábavou lze dojet do největšího obchodního centra v Česku Westfield Chodov s megaplexem kinosálů nebo do obchodní zóny Průhonice-Čestlice. Co se týče cest do centra metropole, na stanici metra C – Opatov se dá dojít za pár minut pěšky.