Chcete si koupit nemovitost? Pak můžete zkusit se zúčastnit dražby a nemovitost tak získat často za velmi zajímavou cenu. Co vše k dražbě potřebujete?

 

Dražby dobrovolné a nedobrovolné

Dražby rozdělujeme na dobrovolné a nedobrovolné, nejde tedy vždy o to, že by vlastník nemovitosti se jí nechtěl vzdát. Pakliže se však jedná o dražbu nedobrovolnou, dávejte pozor, zda není na poslední chvíli zrušená.

 

Ve vlastníkově zájmu je vždy se dražbě vyhnout a o nemovitost nepřijít. Proto shání peníze do poslední chvíle a dražba se tak může zrušit doslova za pět minut dvanáct.

 

 

V dražbě nabízejí nemovitosti i developeři

V dražbách mohou nabízet své nemovitosti i developeři, kteří se takto chtějí rychle zbavit svého majetku. Nabídku dražených nemovitostí můžete najít na internetu, existuje celá řada stránek, které dražby zveřejňují.

 

Zde se můžete dozvědět, co se draží a přesnou adresu. Takto si můžete nemovitost ještě před započetím dražby prohlédnout. Velmi často se konají veřejné prohlídky, na kterých si můžete nemovitost dobře prohlédnout a rozhodnout se, zda se dražby zúčastníte.

 

Je třeba složit jistinu

Pakliže se dražby zúčastníte, zjistěte si, jaká je vyvolávací minimální cena a také jaká je jistina. To jsou peníze, které musíte složit v den konání dražby, ještě před započetím. Jde o pojistku toho, zda to myslíte skutečně s dražbou vážně. Může jít o hotové peníze, nebo o deponované peníze z banky.  

 

 

Pakliže dražbu nevyhrajete, tato částka je vám vrácena. Pakliže dražbu vyhrajete, je použita na splacení ceny nemovitosti. Pokud ovšem vyhrajete a nemovitost nezakoupíte, pak bude jistina použita na splacení nákladů na dražbu.

 

Potřebujete občanský průkaz, nebo výpis z obchodního rejstříku

Dražba je vždy veřejná událost, ze které nemůže být nikdo vyloučen a neplatí se na ni žádné vstupné. Kromě patřičného finančního obnosu potřebujete vzít sebou platný občanský průkaz, případně plnou moc od svého zákonného manžela či manželky. Pokud se dražby účastní právnická osoba, je třeba si zajistit výpis z obchodního rejstříku.