Sáhnete hlouběji do kapsy

Praha 1 je tím nejužším centrem, které si můžete představit. A ano, i zde bydlí lidé, a nenajdete zde pouze drahé obchody a kanceláře, ale i mnoho bytových domů, ačkoliv počet bytů dlouhodobě klesá. S čím musíte počítat, pokud se zde rozhodnete bydlet?

 

Jelikož se jedná o centrum, jistě je vám jasné, že musíte při pořizování bydlení sáhnout hlouběji do kapsy. Jak pronájem, tak nákup nemovitosti je zde v průměru o čtyřicet procent vyšší než ve zbytku Prahy. Podle posledních údajů činila cena bytů v Praze 1 téměř 110 000 korun za metr čtvereční.

 

 

Luxusní rezidence i neopravené „činžáky“

Co se týká úrovně bytového fondu na Praze 1, skládá se jednak z luxusních starých rezidencí, velmi dobře zrekonstruovaných, které představují bydlení za ty nejvyšší ceny v České republice.

 

Dále zde najdete běžné činžovní cihlové domy, jejichž úroveň je velmi rozmanitá – i na Praze 1 najdete domy ve velmi špatném stavu, ceny bydlení zde jsou však kvůli poloze stále vyšší než ve zbytku Prahy. Panelové domy se na Praze 1 prakticky nevyskytují.

 

Hustý provoz aut i pohyb turistů

Bydlení na Praze 1 představuje bydlení ve velmi dynamické části Prahy, kde je třeba počítat s hustým provozem aut a značným pohybem turistů, zvláště v letních měsících a během hlavních svátků. Obchody a jejich ceny jsou těmto podmínkám přizpůsobeny, najdete zde také mnoho obchodů s luxusním artiklem.

 

Navštívit můžete také řetězce obchodů s potravinářským, nebo například drogistickým zbožím, jejichž cenová hladina je na obvyklé výši. Velký problém na Praze 1 představuje parkování, k tomu je zde třeba karta rezidenta, ale i tak jsou možnosti parkování velmi omezené.

 

klíče

 

Bydlení vhodné spíše pro dospělé bez dětí

Typickou skladbu obyvatel Prahy 1 představují hlavně senioři, kteří zde nejčastěji bydlí ještě za regulované nájemné, případně cizinci a obyvatelstvo s vyššími příjmy, které si bydlení v této části Prahy může dovolit. Praha 1 není právě vhodné bydlení pro rodiny s dětmi.

 

Parků a hřišť je zde všeobecně oproti jiným částem Prahy málo, zástavba je velmi hustá a ceny vysoké. Bydlení v této krásné části Prahy je nejvhodnější pro ty, co potřebují být v centru všeho dění, mít blízko ke kulturnímu vyžití a nevadí jim vyšší cenová hladina.