Praha 4 je jednou z největších pražských částí. Jde o území, které zabírá jak širší centrum, tak okraj Prahy. Nejbliže centru jsou pražské čtvrti Nusle, Michle, Podolí, Braník, Hodkovičky, Krč a části obce Lhotka, dále části katastrálního území Záběhlic a několika domů na Vinohradech.

 

Vilové čtvrti i sídliště

Tato pražská část je tedy velmi strukturovaná, a co se bytového fondu týká, zahrnuje snad všechny typy bydlení. Zejména ve vnějším centru najdete hlavně starší činžovní domy, většinou ze třicátých let. Čím dále od centra, tím je častější výskyt panelových domů.

 

Právě zde najdeme také ta největší pražská sídliště, se všemi svými nešvary. Bytový fond je zejména v určité části Nuslí spíše v horším stavu, ale i zde je možné obývat luxusně zrekonstruované byty nebo novostavby.

 

 

Typické je na Praze 4 také bydlení v rodinných domcích, jde o malebné bydlení v klasických vilových čtvrtích. Pořídit si, či pronajmout rodinný domek v Praze tedy lze.

 

Parkování bez karty

Doprava je na Praze 4 řešena všemi druhy dopravních prostředků. Významná část Prahy 4 je obsluhována metrem trasy C, další části pak autobusy. Bydlení přímo u stanice metra se pak považuje za velkou výhodu, část zejména u vnějšího centra, je pak dostupná díky síti tramvají. Parkovací karty na Praze 4 nejsou zavedeny.

 

 

Služby a obchody na různé úrovni

Služby na Praze 4 jsou zastoupeny hustěji právě v oblasti Nuslí, Podolí a Braníka. V okrajových částech je pak síť služeb méně hustá, najdeme zde hlavně velká obchodní centra, diskontní prodejny, supermarkety a hypermarkety, méně už ale menší specializované obchody.

 

Bydlení vhodné většinou pro rodiny s dětmi

Volný čas lze trávit v této městské čtvrti hned v několika parcích. Velmi oblíbený je například centrální park na Pankráci, kde je možné zajít i do příjemného restauračního zařízení, které je oblíbené jak mezi rodinami s dětmi, tak mezi milovníky koncertů. Oblíbený je též park na Zeleném pruhu, Kavčích horách, nebo na Dobešce.

 

Velmi příjemné jsou i procházky kolem Vltavy v Braníku, kde je možné zajít do Žlutých lázní nebo třeba na Branickou louku.