Praha 3 se rovná hlavně Žižkov

Městská část Praha 3 se rozkládá od centra hlavního města až po jeho periferii. Bydlení zde má tedy nejrůznější charakter. Jde tedy o hustou zástavbu činžovních domů, až po vilovou čtvrť na pražském Jarově.

 

Praha 3 představuje hlavně čtvrť Žižkov, která zaujímá její naprostou většinu. Menší část zaujímají Královské Vinohrady, které spadají hlavně pod Prahu 2. Žižkov ve své nejtypičtější podobě prezentují činžovní domy ve velmi husté zástavbě, často ze začátku minulého století.

 

Činžovní domy jsou v různém stádiu rekonstrukce, některé v opravdu hrozném stavu, ale mnohé velmi dobře opravené.

 

 

Najdeme zde také domy, které byly přestavěny do podoby luxusních rezidencí s odpovídajícími službami. Nové bytové domy se na Žižkově budují hlavně v okolí parku Parukářka. Tento poněkud kontroverzní projekt poskytuje velmi luxusní bydlení, domy jsou umístěny ve svahu, nabízejí také společnou recepci a jsou uzavřené vůči okolí.

 

Občanská vybavenost na jedničku

Žižkov a okolí jsou čtvrti s velmi dobrou občanskou vybaveností. Najdete zde skutečně obsáhlou síť všech možných obchodů – od obchodů specializovaných, až po velké prodejny s velkorysou otevírací dobou.

 

Nabídka restaurací, klubů, galerií a dalších veřejných míst je neobyčejně lákavá, každý si zde najde to, co mu právě vyhovuje. Je třeba počítat s tím, že Žižkov je poměrně rušná čtvrť a zejména v místech s hustou zástavbou nelze počítat s absolutním klidem.

 

Vítkov a Parukářka – oblíbená místa k relaxu

Ačkoliv je Žižkov opravdu hustě zastavěný, najdou se zde místa se zelení, kam je možné chodit na procházky a za relaxací. Na Žižkově je to hlavně park Parukářka, který poskytuje pěknou vyhlídku na město, a kam chodí hlavně rodiny s dětmi na opravdu povedené hřiště s mnoha atrakcemi pro děti.

 

Další místo vhodné pro procházku, opět s pěknou vyhlídkou, nabízí vrch Vítkov se sochou a památníkem Jana Žižky a dvěma fotbalovými hřišti. I zde bylo vybudováno pěkné hřiště pro děti Zahrádky Žižkov.

 

Parkování – bolavé místo

Doprava na Praze 3 je poměrně hustá, typickým problémem zůstává parkování. To je řešeno rezidenčními kartami, ale míst k parkování je stále málo, podzemní garáže má jen naprosté minimum objektů. Veřejná doprava funguje hlavně díky tramvajím, v menší míře autobusům, a i v noci slouží dobře.