Platíte sjednanou hypotéku, ale říkáte si, že vám její podmínky právě nevyhovují? To, že jste hypotéku jednou podepsali ale neznamená, že se její podmínky nemohou změnit. Díky refinancování hypotéky můžete získat podmínky pro vás výhodnější.

 

Proč si sjednávat refinancování?

Hypotéku jste si mohli sjednávat v období, které bylo pro hypotéky nepříznivé a úroková sazba se mohla pohybovat na nepříjemné výši, zatímco nyní vaše banka dopřává svým novým klientům úroky mnohem nižší.

 

To je přesně ten pravý důvod, proč byste měli o podobě vašeho úvěru s bankou jednat. Kromě snížení úroku můžete ale vyjednat zcela nové podmínky pro splácení – tedy například rozložit úvěr do více splátek, či naopak dobu splácení snížit apod. Zkrátka cílem refinancování jsou vždy nové a lepší podmínky pro vás a vaši hypotéku.

 

 

Kdy refinancování sjednat?

Hypoteční úvěr si sjednáváte bez fixace anebo s fixací podmínek na určité období. Pakliže jste si sjednali určité období fixace, pak během tohoto období zůstávají podmínky včetně výše úroku nezměněné, což se vám vyplatí v případě, že úroková míra stoupá.

 

Na konci tohoto fixačního období můžete s bankou začít vyjednávat o podmínkách nových, nebo se dokonce obrátit na banku zcela jinou a požádat ji, aby vám vypracovala nabídku na refinancování vašeho úvěru.

 

Podmínky vyjednejte včas

Na banky se obracejte vždy s dostatečným předstihem, než je u konce fixační období. Nové podmínky totiž musejí být sjednány ještě dříve, než toto období uplyne. Pokud se obrátíte na jinou banku, musíte také počítat s tím, že při sjednávání hypotéky zde proběhne stejný proces, jako když jste si sjednávali hypotéku původní – včetně ocenění nemovitosti, dokládávání vaší bonity apod.

 

S tímto procesem mohou souviset také jisté náklady, které je tudíž třeba brát do úvahy. Je to hlavně poplatek za vyřízení úvěru a poplatek znalci za ocenění nemovitosti, což se může vyšplhat i na desetitisíce korun. Rozhodně se však o refinancování hypotéky zajímejte, protože takto můžete upravit podmínky hypotéky do značné míry ve vlastní prospěch.