Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření je dnes naprosto běžný způsob financování nového bydlení. Stále častěji se však stává, že někteří mají se splácením těchto úvěrů velmi vážné problémy, které mohou vyústit až v zabavení nemovitosti. Jak se těmto potížím vyhnout?

 

Nejčastějším důvodem neschopnosti splácet bývá ztráta zaměstnání

Důvody, proč se můžeme dostat do potíží se splácením, mohou být různé. K těm nejčastějším patří ztráta zaměstnání, snížení příjmů, nemoc, nebo nárůst dalších výdajů. Za situaci, ve které jsme se ocitli, bychom se v žádném případě neměli stydět, neměli bychom ji ignorovat, nýbrž udělat pravý opak.

 

Heslo číslo jedna pro takové případy zní: komunikujte! Pokud byste viděli, že v budoucnu nebudete moci splátky zvládat, obraťte se okamžitě na vaši banku a s celou situací ji seznamte. Věřte, že čím dříve tak učiníte, tím lépe.

 

Banka ve vás tak uvidí partnera a toho, kdo se snaží situaci včas řešit, a bude k vám přistupovat co nejvstřícněji. Věřte, že banka je mnohem radši, pokud jí dluh splatíte, než aby musela přeměňovat zabavenou nemovitost na hotovost.

 

 

Pokud se tedy na banku obrátíte co nejdříve, nabídne vám několik možných řešení celé situace, a po posouzení vašich možností zvolíte jednu, kterou byste měli přesně dodržovat.

 

Každý případ se posuzuje individuálně

Platí, že každý případ je vždy jedinečný a takto je i bankou posuzován, takže těžko říci, co konkrétně vám vaše banka nabídne a za jakých podmínek. Do úvahy se většinou bere výše nesplaceného závazku, dosavadní platební morálka, vaše současné a budoucí finanční poměry, rodinný stav a počet vyživovaných osob nebo zdravotní stav.

 

Banka zhodnotí vaši situaci a nabídne vám konkrétní možnosti. Jednou z typických nabídek bývá odložení splátek hypotéky, snížení úrokové míry, snížení splátek a rozklad splátek do delšího období.

 

Pojistěte se do budoucna

Je však nutno také poznamenat, že neschopnosti splácet můžeme čelit také dopředu, aniž by jakékoliv problémy ještě nastaly, a to právě pojištěním neschopnosti splácet. Takové pojištění přitom výšku měsíční splátky ovlivní jen skutečně málo.