Hodláte si pořídit nové bydlení, které budete financovat úvěrem? Trh s hypotékami je dnes v České republice značně rozvinutý a na výběr máte hned několik různých produktů. Vyznáte se v této nabídce?

 

Hypotéky u nás se pořizují hlavně účelově

Hypotéka je v zásadě úvěr, kdy dáváte do zástavy bance určitou nemovitost. Zástavní právo je vázané na zápis v katastru nemovitostí a je odstraněno teprve po splacení nemovitosti. Hypoteční úvěr se poskytuje na minimální výši 100 000 korun, její horní hranice není omezena.

 

 

Úvěr se umořuje pravidelnými splátkami, které se platí zpravidla měsíčně. Hypotéky se u nás pořizují většinou účelově, tedy za účelem pořízení nemovitého majetku, ve světě jsou však obvyklé také tzv. americké hypotéky, u kterých nemusíte úvěr použít na pořízení bydlení.

 

Hypotéku je u nás běžné použít na pořízení bytu, domu, pozemku, družstevního bytu, nebo rekreačního objektu. Dále je možné hypotékou financovat rekonstrukci, výstavbu nového objektu.

 

Hypotéky až na 100 %

Hypotéka se poskytuje na různě velkou poměrnou část ceny nemovitosti, a to až na 100 % ceny nemovitosti. Hypotéky se dělí také podle druhu splácení na anuitní, kdy jsou splátky po celou dobu splácení stejné, dále degresivní, kdy se výše splátek snižuje, nebo progresivní, kdy se splátky naopak zvyšují.

 

Dále se hypotéky dělí na ty, kdy je nutné předložení potvrzení příjmů, a na hypotéky bez potvrzení. V takovém případě je jen na vašem posouzení, zda jste schopni hypotéku v této výši splatit. Novinkou v současné době na našem trhu je australská hypotéka, kdy se úrok hypotéky postupně snižuje.

 

Které hypotéky u nás nabízeny nejsou

Hypoték je i ve světě nabízeno mnoho různých druhů a některé z nich na našem trhu stále ještě chybějí. Jde například o flexibilní hypotéku, kdy klient může umořovat dluh různými částkami, podle svého uvážení a také momentální finanční situace.  

 

Další typ hypotéky pak umožňuje splácet bance pouze úroky, po skončení hypotéky je pak zaplacena celá jistina hypotéky najednou. Dále je možné prodat bance svoji nemovitost a za poskytnuté prostředky má klient doživotní právo tuto nemovitost obývat.