Rozhodli jste se financovat své nové bydlení pomocí hypotéky, a ta vám byla také přiznána? Gratulujeme, ale spočítejte si, na kolik vás všechny poplatky vyjdou a za co vše budete muset platit. Pouze splátky úvěru to jistě nebudou.

 

První náklad – vedení hypotečního účtu

Tou největší zátěží, kterou budete splácet, bude pochopitelně splátka hypotéky, ale další náklady se mohou také pěkně nastřádat. V první řadě je třeba počítat s vedením tzv. hypotečního účtu. To je účet, na kterém se bude umořovat celý dluh a který bude tedy po celou dobu v deficitu.

 

Ačkoliv je to proti zdravému rozumu a také tento poplatek stále vyhrává cenu za nejabsurdnější bankovní poplatek, platíte za správu tohoto účtu, a to ne úplně malé prostředky, často v řádu desetikorun měsíčně. Kritika ale vykonala své a v některých finančních ústavech vám tento poplatek dokonce účtovat nebudou.

 

Druhý náklad – účet u stejného bankovního ústavu

Splátku úvěru si neposíláte na váš hypoteční účet sami, ale banka vám tento poplatek strhává sama. Ve většině případů je tak třeba disponovat účtem u stejného ústavu, kde jste si pořídili svou hypotéku. Pakliže nechcete o bývalý účet u jiné banky přijít, musíte tedy provozovat a platit účty dva.

 

 

Třetí náklad – životní nebo úvěrové pojištění

Banky si velmi často kryjí splácení úvěru pro případ vaší smrti pojištěním. Takto doplatí zbytek úvěru pojišťovna a vaši dědici získají nemovitost již bez dluhů.

 

V některých případech není pojištění povinné, ale banka vás k němu manévruje slibem nižšího úroku. Toto pojištění můžete splácet měsíčně (kapitálové životní pojištění), nebo třeba jednou za čtvrt roku či jednou za rok. Většinou vás banka donutí pořídit si pojištění u ústavu, se kterým je nějak spřízněna.

 

Čtvrtý náklad – pojištění nemovitosti

Nemovitost, ke které bylo zřízeno zástavní právo, a na kterou splácíte hypotéku, musíte mít také pojištěnou pro případ živelné katastrofy. Bance většinou stačí, pokud máte nemovitost pojištěnou v rozsahu sjednané hypotéky, která bývá většinou nižší, než je celková hodnota celé nemovitosti.

 

Je pak pouze na vás, jaký druh pojištění zvolíte, a kolik za něj tedy budete platit.