Stavební spoření je široce rozšířený produkt. Zákazníci stavebních spořitelen oceňují, že své peníze mohou příjemně zhodnotit a také získat prémii od státu. Víte, k čemu můžete své naspořené prostředky použít a za jakých podmínek?

 

Ukončit spoření, nebo požádat o úvěr?

V zásadě máte dvě možnosti, jak se svým stavebním spořením naložit. V první řadě můžete stavební spoření ukončit a naspořené prostředky použít k různým účelům, anebo můžete požádat spořitelnu o poskytnutí úvěru ze stavebního spoření.

 

V obou případech lze získané prostředky použít k celé řadě nejrůznějších využití, které nemusejí vždy sloužit pro bydlení. Přitom však platí, že primárně je tento produkt právě pro bydlení určen a k bydlení se také váže podpora státu.

 

 

Prostředky, na které se váže podpora státu tak můžete využít k pořízení nemovitosti, výstavbě nemovitosti, získání stavebního pozemku, rekonstrukci nemovitosti a úpravě prostoru nebytového pro účely bydlení.

 

Na rozdíl od hypotéky lze pomocí prostředků a hlavně úvěru ze stavebního spoření pořídit také družstevní podíl. Pakliže si neberete úvěr ze stavebního spoření, dokládáte to, že jste prostředky použili ke stavebním účelům, fakturou od řemeslníka.

 

Bez státní podpory můžete úvěr použít na cokoliv

Pakliže vám stačí pouze naspořené prostředky se zhodnocením, pak je jejich použití prakticky neomezené. Můžete si za ně pořídit cokoliv, protože smlouvu jednoduše vypovíte, a na to, co hodláte s naspořenými prostředky provést, se vás už nikdo nedotazuje.

 

Takto vám poslouží stavební spoření pouze jako spořicí produkt s výhodným úrokem, ale nebudete čerpat žádné státní výhody, které slouží právě pro podporu bydlení.

 

 

Úvěr je vázaný jen na účely bydlení

Pokud hodláte požádat o úvěr ze stavebního spoření, opět jste vázáni použít prostředky pouze za účelem bydlení, které jsme představili výše.

 

V takovém případě se prostředky poskytují pouze na základě prokázání toho, kam půjdou. K tomu slouží buď faktura, nebo v případě pořízení nemovitosti či pozemku kupní smlouva.