Pronajímáte svůj byt? Po jisté době používání je třeba ledacos opravit či vyměnit. Je však otázkou, o které z těchto oprav se máte postarat vy a které by měli automaticky zajistit vaši podnájemníci. Na co se máte připravit a o které opravy se nemáte zajímat?

 

Opravy jsou přesně dané

Jistě by vám nebylo milé, aby vás váš nájemník volal kvůli každé výměně žárovky, na druhou stranu asi nikdo nebude po nájemníkovi požadovat, aby prováděl rekonstrukci koupelny, či jiné závažnější opravy a investice. Nájemníci z logiky věci, neboť byt a jeho vybavení není jejich a slouží jim pouze po omezenou dobu, se starají pouze o opravy méně závažné a s nižšími náklady.

 

opravář

 

Majitel bytu pak provádí náročnější rekonstrukce, opravy či výměnu vybavení bytu. Naštěstí není třeba s nájemníkem vést spory, neboť vše zcela jasně vymezuje nařízení vlády, kterým se provádí občanský zákoník.

 

Co jsou to drobné opravy?

Díky této kodifikaci je přesně stanoveno, co jsou to „drobné opravy“, které by měl nájemník provádět. Jedná se tedy konkrétně o opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt, opravy jednotlivých částí oken a dveří a jejich součástí a výměny zámků, kování, klik, rolet a žaluzií, výměny vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, osvětlovacích těles a domácích telefonů, včetně elektrických zámků, výměny uzavíracích kohoutů u rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt. opravy uzavíracích armatur na rozvodech vody, výměny sifonů a lapačů tuku, opravy měřičů tepla a teplé vody.

 

opravy

 

Opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní.

 

Drobné opravy jsou limitovány finančně

Dále jsou drobné opravy limitovány částkou, kterou za ně zaplatíte. V současné době tato částka činí 500 Kč, ale pozor do ceny za drobnou opravu se nezapočítávají náklady na dopravu. Dalším omezením je součet nákladů za všechny drobné opravy – ten nesmí ročně přesáhnout násobek plochy bytu krát 70 korun.