Pořídili jste si novou nemovitost? Pak vám gratulujeme, ale radíme dobře, abyste při jejím přebírání rozhodně nespěchali a měli oči otevřené. Můžete tak ušetřit opravdu velké peníze!

 

Nové bydlení

Přebírání nového bytu, tedy moment, kdy dostanete klíče a celý byt dýchající novotou je již jen váš, je jistě moment, na který se těší každý. Bohužel se však v některých momentech může změnit v noční můru. Nový byt totiž může vykazovat obrovské množství chyb, nedodělků a závažných závad.

 

Proto se při přebírání bytu rozhodně nehoňte a vyhraďte si na něj co nejvíce času. Prodejce má povinnost strávit s vámi při předání tolik času, kolik vy sami chcete a veškeré problémy musí zaznamenat a vypracovat přebírací protokol. Veškeré zaznamenané závady pak můžete chtít po staviteli, aby je odstranil.

 

 

Pamatujte, že okamžikem převzetí bytu za něj již plně ručíte vy a pakliže by se jednalo o vadu zjevnou (ne skrytou), pak je jen na vás, abyste ji odstranili na své náklady. Obrovskou výhodu představuje doprovod z řad odborníků, který dokáže stav bytu nejlépe posoudit.

 

Pečlivě vše zkontrolujte!

Nač se tedy soustředit? Zkontrolujte stěny pomocí vodováhy, zda jsou rovné, stejně jako podlahy. Prohlédněte si dobře okna a dveře, zda je můžete snadno zavírat a zda těsní. Nejsou skla stavbou poškrábaná, lze kliky bez problémů otevírat a zavírat?

 

 

Podívejte se, zda vaši sousedi nezměnili nějak části bytů, které zasahují k vám a třeba by vám mohli více stínit. Nejsou prahy mezi místnostmi usazeny volně, jsou správně přilepené? Není dlažba popraskaná? Vyzkoušejte elektrické rozvody v bytě – fungují všechny zásuvky a všechna světla? Podívejte se na topení, zda je správně přišroubované a nepohybuje se volně.

 

Jsou veškeré obklady správně zaspárované, lišty usazené? Velkou pozornost věnujte koupelně, nekapou kohoutky, lze jimi snadno otáčet? Je tlak vody stálý a teplá voda přitéká během chvíle? Nezapomeňte si také byt přeměřit, zda jeho výměra skutečně odpovídá té, která byla slíbena.

 

A nezapomeňte na to, že přebíráte i společné prostory. V nových domech se velmi často stává, že nový majitelé je přebrat opomenou a případné závady pak společenství přijdou draho.