Chcete si koupit byt a obáváte se, abyste nepřišli zkrátka? Při koupi bytu se jedná o nemalé částky, byt si kupujeme na dlouhou dobu, ne-li na celý život, a jde o důležitý životní krok. Na co si tedy máte dát pozor, aby vše dopadlo podle vašich představ?

 

Přesně specifikujte vlastnictví bytu

Ještě než se vrhnete na prohlídku nabídek realitních kanceláří, stanovte si jasně, v jakém vlastnictví by se měly byty nalézat. U nás připadají v úvahu dva druhy vlastnictví – jde o osobní vlastnictví a dále pak družstevní. V případě prodeje družstevního bytu si nekupujete vlastně osobní vlastnictví k bytu, ale podíl v družstvu.

 

Jde tedy o právo byt využívat apod., avšak vaše práva k němu jsou jednak omezenější než v případě vlastnictví osobního, byt může za úplatu ovšem do osobního vlastnictví ještě přejít. Z toho důvodu je cena družstevních podílů nižší. Navíc se u převodu družstevního podílu neplatí pětiprocentní převodní daň.

 

 

Vyčíslete vaše finanční možnosti

Ujasněte si, kolik můžete za váš byt utratit. Zajímejte se, jak velký úvěr by vám vaše banka mohla poskytnout, sečtěte veškeré volné finanční prostředky. Počítejte ale s tím, že neutratíte pouze za byt, ale celá záležitost se může prodražit – byt nemusí být okamžitě obyvatelný, za vyřízení úvěru zaplatíte ještě další náklady apod.

 

Ověřte si právní stav bytu

Našli jste vhodnou nemovitost, která by vás opravdu zajímala? Gratulujeme, ale ještě než se začnete radovat, ověřte si, zda je skutečně vše zlato, co se třpytí. Nahlédněte do katastru nemovitostí a zjistěte si, zda se na nemovitost nevážou žádné exekuce, zástavní práva apod., a také zda ten, se kterým jednáte, je skutečně majitel nemovitosti.

 

Vše si můžete prověřit velmi snadno prostřednictvím internetu – na stránkách katastru je snadná aplikace, kde si byt můžete kdykoliv vyhledat.

 

Ve smlouvě ujasněte stav nemovitosti

Prověřte stav bytu, nejlépe za dozoru odborníka. Veškeré závady nechejte zapsat do kupní smlouvy. V případě, že byste ještě v následujících měsících našli vady, které zde nebyly uvedeny, můžete požadovat peníze zpět.