Hodláte investovat do nové nemovitosti?  Pak jistě tušíte, že tento akt váš rozpočet zatíží velmi podstatně a dopředu počítáte, že se buď zadlužíte, nebo utratíte naspořené či uložené prostředky.

 

Myslete však dvakrát, protože zaplatit budete muset nejen cenu nemovitosti, ale mnoho dalších „maličkostí“ i podstatnějších záležitostí, které se mohou v konečném efektu pěkně nastřádat. Na co vše byste tedy měli myslet, abyste nebyli nemile překvapeni?

 

Pokud nežádáte o úvěr, náklady jsou menší

Náklady na pořízení nemovitosti jsou pochopitelně menší, pokud máte veškeré finanční prostředky k dispozici a nemusíte žádat o poskytnutí úvěru. V takovém případě musíte vlastně počítat jen s cenou za právní zastoupení, pakliže jste se rozhodli využít služeb právníka, který za vás projde kupní smlouvu a prověří veškeré kličky.

 

 

Advokáti pobírají za jeden jednoduchý úkon kolem 1500 korun, počítejte tedy s minimální cenou několika tisíc korun. Dále můžete zaplatit ještě stavebnímu odborníkovi, který případně stavbu prohlédne a může vás upozornit na případné závady, které mohou snížit cenu nemovitosti, nebo je bude muset prodávající odstranit.

 

Poplatku z vyřízení úvěru se většinou nevyhnete

Pokud nemáte jiné volby, než financovat pořízení nemovitosti úvěrem, pak vaše náklady rapidně narostou. V první řadě počítejte s poplatkem za vyřízení úvěru, který je u nás stále poměrně vysoký a kterému se ve většině případů nevyhnete. Tento poplatek je nevratný, a to i v případě, že by vám snad banka úvěr odmítla. Poplatek může činit deset tisíc korun i více.

 

Dále si připravte podobnou částku pro odhadce ceny nemovitosti. Odhad ceny nemovitosti finanční ústavy požadují, aby nebylo financování přemrštěné a v případě, že byste nespláceli a banka by vám nemovitost zabavila, by její prodej vyrovnal ztrátu banky. Banky také často požadují, abyste si sjednali různé druhy pojištění.

 

Obývací pokoj

 

Jednak to je pojištění nemovitosti, dále pak to může být životní pojištění, nebo pojištění úvěru pro případ vaší smrti. Cena těchto pojištění se může pohybovat od několika set korun až po několik tisíc.

 

Málokterá nemovitost je vhodná pro okamžité bydlení

Pořízení nového bydlení vás ale může přijít ještě mnohem dráž – vše závisí na tom, v jakém stavu je pořizovaná nemovitost a co s ní chcete dále provádět. Rekonstrukce nemovitosti může spolknout obrovské prostředky, ale i u zcela nové nemovitosti počítejte s tím, že i pro to, abyste zde mohli začít bydlet a nemovitost užívat, budete muset investovat.