I kdybyste si koupili ten nejluxusnější nový byt, může se stát, že jeho stav nebude rozhodně odpovídat tomu, co vám prodávající ve smlouvě a ústně nasliboval. Jak se při koupi bytu nespálit, aby se vám taková koupě ještě neprodražila?

 

Stav nemovitosti musí odrážet kupní smlouva

Stav nemovitosti musí být přesně popsán v kupní smlouvě. To je nejvíce náročné zejména u starších nemovitostí a u nemovitostí, které musí projít rekonstrukcí. Všechny vady musí být v kupní smlouvě zcela přesně popsány.

 

Pakliže popsány nejsou, jedná se o tzv. skrytou vadu, za kterou nese prodávající odpovědnost. Zákon stanovuje, že kupující může žádat část kupní ceny zpátky, odstranění této vady, nebo dokonce odstoupení od kupní smlouvy.

 

Toho se pochopitelně každý prodávající obává, a proto se snaží této odpovědnosti zbavit. Pokud je ve smlouvě uvedeno, že kupující nemovitost přebírá „jak stojí a leží“, pak již prodávající za žádné skryté vady nezodpovídá.

 

 

K prohlídce můžete přizvat inspektora

Prohlídce nemovitosti před prodejem je tedy třeba věnovat náležitou pozornost. Jistě uděláte velmi dobře, pokud s sebou vezmete odborníka na stavby, který může odhalit mnoho pozdějších skrytých vad, které by vám mohly komplikovat život.

 

Takového odborníka (certifikovaného inspektora) můžete i najmout za cenu několika tisíc korun. Pokud budete provádět obhlídku sami, vezměte na pomoc alespoň svého známého, protože víc očí více vidí.

 

Na co se zaměřit?

Toho, nač máte dávat pozor, je celá řada. V případě starších nemovitostí je to statika objektu, stav podlah, oken a těsnění, omítek, veškerých trubek, kanalizace, elektroinstalace, střechy, rozvodu vody, plynu a vytápění.

 

Ačkoliv by se zdálo, že koupě nového bytu je snazší, protože by zde mělo všechno fungovat, bohužel tomu tak často není a nové objekty je třeba zkoumat obzvláště bedlivě. Na rozdíl od starší zástavby zde totiž nebyl čas na to, aby se projevily některé skryté vady.

 

Nač se tedy zaměřit? Rozhodně je to stav podlah a oken, které nemusejí být správně uchycené, dále také zda je byt vybaven podle kupní smlouvy, stav vzduchotechniky, stav společných prostor apod.