Chystáte se prodat svou nemovitost? Jistě se snažíte udělat co nejlepší obchod – prodat nemovitost za co nejvýhodnější cenu, a to v co nejkratší době. Jak postupovat, abyste se vyhnuli těm největším rizikům? A v čem vám může pomoci zkušená realitní kancelář?

 

Dobře stanovená cena

Pokud začnete spolupracovat s dobrou realitní kanceláří, seznámíte ji se svou představou o ceně a realitka vám také poskytne cenové poradenství. Poradí, zda je cena místně přiměřená, zda je reálné za těchto podmínek nemovitost prodat a také, zda byste neměli s cenou ještě pohybovat a kam.

 

Pak se vám nemůže stát, že se vám ozve jeden z prvních zájemců a bude se vás snažit manipulovat, abyste s cenou pohnuli ve váš neprospěch.

 

 

Špatně postavená kupní smlouva

Kupní smlouva k nemovitosti je tím nejdůležitějším dokumentem, který jasně identifikuje nemovitost a také přechod vlastnických vztahů z kupujícího na prodávajícího. Je tedy klíčová pro to, aby byl tento přechod a hlavně předání peněz a zaplacení kupní ceny hladké a bezproblémové.

 

Doporučujeme tedy smlouvu nesestavovat na koleni, či používat šablony, které si můžete stáhnout na internetu, ale využít služeb zkušeného právníka. Bohatě se vám vyplatí!

 

Dejte si hlavně za podmínku, že vlastnické právo k nemovitosti přejde na kupujícího až poté, co zaplatí kupní cenu. Přechod tohoto práva totiž nejde nijak ošetřit – vlastnictví nabude kupující až v okamžiku, kdy bude schválený vklad na katastru nemovitostí. K tomuto přechodu dojde bez ohledu na to, zda vám váš kupec zaplatil nebo ne.

 

 

Nezatajujte vady

Ve smlouvě dobře popište stav nemovitosti a veškeré i skryté vady. Pokud totiž kupující později nějakou tu vadu objeví, může požadovat podle zákona navrácení části kupní smlouvy, nebo dokonce odstoupení od smlouvy a vrácení veškeré zaplacené sumy.

 

Správné zajištění platby

Nejrizikovějším momentem je zaplacení kupní ceny. Pokud byste svolili k tomu, že zápis na katastru bude proveden ještě před tím, než kupující zaplatí, mohli byste přijít jak o nemovitost, tak o peníze. Na druhé straně i kupující se chrání, aby nezaplatil sumu a posléze například zjistil, že nemovitost není právně volná.

 

Řešením jsou nejrůznější bankovní nástroje, kdy je předání peněz vázáno právě vkladem na katastru, nebo například notářskou úschovnou.