Pronajímáte byt? Pak jistě víte, že tím zcela nejdůležitějším zůstává výběr vhodného nájemníka. Pokud se ve vašem bytě střídají nájemníci příliš často, přicházíte o peníze, a jistě vám to na klidu nepřidá. Ideální je nájemník, který platí včas, byt udržuje v pořádku a hodlá vytrvat co nejdelší dobu. Jak takového poznat?

 

Důvěřujte sami sobě

Pokud pronajímáte byt svému známému, který je dostatečně prověřený, máte o mnoho starostí méně. Ve většině případů však byt nabízíte zcela neznámému člověku, o kterém si musíte vytvořit obrázek vy sami a důvěřovat svým instinktům.

 

Pokud jste pronájem vašeho bytu nesvěřili realitní kanceláři, ozve se vám nájemník většinou pomocí telefonu nebo e-mailu. Věnujte pozornost tomu, jak na vás tento první kontakt zapůsobil. Představil se nájemník slušně a působil na vás seriózně? Dokázali jste se snadno domluvit na prohlídce bytu? Byl e-mail napsán bez hrubek a ve stylu, který mu přísluší?

 

 

První schůzka rozhoduje

Klíčová je první schůzka, kde se setkáte s nájemníkem tváří v tvář. Na schůzce by vždy měli být přítomni všichni, kdo hodlají v bytě bydlet. Nájemník by měl zcela jistě přijít včas, jak jste byli domluveni. Pokud je přítomen zástupce realitní kanceláře, představí vám zájemce o bydlení on, jinak byste se měli představit nejprve vy a poté zájemce.

 

Rozhodně se nemusíte stydět zeptat se vašeho potenciálního nájemce na to, jak žije. V první řadě se můžete dotázat, zda váš zájemce či zájemci pracují, a jakou pozici zastávají. Pracují také z domova, nebo každý den docházejí do práce? Jezdí často pryč, například pravidelně na víkend do svého původního domova?

 

 

Hodlají do bytu často zvát své přátele a příbuzné na návštěvy? Pochopitelně je třeba ctít určitou mez a vědět, které otázky již hraničí se zvědavostí až drzostí, protože tak byste mohli naopak slušné nájemníky odradit.

 

I sebemenší maličkost může rozhodovat

Vyhraďte si na počáteční pohovor dostatek času, abyste si byli svým výběrem skutečně jisti. Zcela bezpečně přitom platí, že pokud vás odradí hned na začátku sebemenší maličkost, byt tomuto zájemci neslibujte. S největší pravděpodobností by váš vztah neklapal.