Hodláte pronajmout svůj byt, abyste na něj spláceli úvěr, nebo abyste si vydělali? Pak jistě nechcete na nájemníka doplácet. Ještě dříve, než byt začnete pronajímat, si dobře rozmyslete, které energie na nájemníka převedete.

 

Převod energií je pro pronajímatele bytu vždy výhodný. Co se týká spotřeby energií, nikdy nevíte, které spotřebiče hodlá váš nájemník využívat a také kolik energie bude spotřebovávat. Pokud si bude nájemník pouštět příliš často televizi, nic tak hrozného se nestane.

 

Pokud si však zapne přímotop, nebo bude mít neustále zapnuté wawky, můžete se při konečném zúčtování nepěkně prohnout. I kdybyste provedli odečet měřáků a ustanovili si s nájemníkem, že se energie vždy jednou ročně mezi vámi vyúčtují, neděláte dobře.

 

energie

 

Proč dlužit za energie místo nájemníka?

V případě, že by se z nájemníka stál neplatič, byste totiž museli vymáhat kromě dluhu na nájemném ještě dluh za energie, který by mohl být i značný. Na převodu energií tedy trvejte vždy, i kdyby měl být pronájem třeba kratšího rázu, jedná se o výhodnou záležitost za každých okolností.

 

Tento fakt byste také měli uvést již v inzerátu, ve kterém byt nabízíte k pronájmu. Připravte se na to, že se vás nájemníci budou ptát na průměrnou spotřebu, aby si dokázali udělat obrázek o tom, kolik je bude byt reálně stát.

 

žárovka

 

Některé platby za energie převést nemůžete

Bohužel na nájemníka nemůžete převést veškeré zálohy a platby, připravte se na to, že některé z nich musí platit pouze majitel bytu a je již na vás, jak si dohodnete s nájemníkem úhradu nedoplatků. Které energie tedy převést nemůžete? V první řadě nelze převést na nájemníka úhradu za vodné a stočné, tyto zálohy budete platit pouze vy. Dále není možné, aby váš nájemník platil úhrady teplárnám, tedy za teplou a studenou vodu.

 

Elektřinu a plyn převeďte vždy

Naopak velmi snadný a také žádoucí je převod elektřiny a plynu. Takový převod můžete učinit naprosto kdykoliv, převod je velmi snadný a také rychlý. Lze ho provést jak osobní návštěvou, tak elektronicky prostřednictvím internetu.