Hodláte se pustit do pronajímání bytu? A už jste se také rozhodli, zda ho pronajmete se zařízením, nebo bez něj? Nutno říci, že vše má své pro a proti!

 

Vybavený úplně, zčásti nebo vůbec

Pokud pronajímáte byt, můžete volit mezi bytem plně vybaveným, vybaveným zčásti a nevybaveným. Asi jen málokdy je však pronajímán byt, který by neměl alespoň to nejzákladnější vybavení, ke kterému patří kuchyňská linka. Tu vlastní málokdo, kdo se o pronájem uchází, a do cizího bytu ji zřejmě nebude chtít nikdo pořizovat.

 

Kuchyňskou linku, vanu, umyvadlo a WC tak považujeme za základní vybavení bytu, které se většinou ani nezmiňuje. Jako byt zařízený zčásti se pak považuje byt, který nabízí ještě základní elektrické spotřebiče, jako je lednice, sporák a pračka.

 

 

Byt, který hodnotíme jako zařízený pak navíc obsahuje postele, sedací soupravu, židle a stůl, případně televizní přijímač, mikrovlnnou troubu a další spotřebiče. Jde zkrátka o takový byt, kam mohou přijít nájemníci se svými osobními potřebami a začít zde okamžitě bydlet.

 

Nájemníci zcela bez nábytku mohou být problematičtí

Právě to je pro nájemníky lákavé – stěhování nepředstavuje nic složitého a nájemníci si také nemusí pořizovat žádný nábytek. A jaké jsou výhody pro vás? Takový byt můžete pronajmout za vyšší částky a vytěžit z něj více. A pakliže budete potřebovat nájemníky vystěhovat, je i taková akce snadná.

 

 

Na druhou stranu jsou právě nájemníci bez vlastního nábytku považováni za méně seriózní a takové, kteří zřejmě nevydrží příliš dlouho. Další problém představuje způsob, jak se budou nájemníci k vašemu vybavení chovat – snadno se může stát, že ne příliš vhodně a vy o vybavení přijdete. Tento problém však může vyřešit dobře sepsaný předávací protokol a dostatečná kauce.

 

Trvejte na předávacím protokolu

Předávací protokol zcela jistě sepište i tehdy, pokud pronajímáte byt zařízený zčásti, což se jeví jako pronájem, který je tím nejvýhodnějším pro obě strany – jak pro pronajímatele, tak pro nájemce, pro kterého může být složité pořizovat si nové větší domácí spotřebiče, jako je lednice a sporák.

 

Velmi často pronájem hledají totiž mladší lidé, kteří si jednou chtějí pořídit vlastní bydlení a spotřebiče si pořídit až tam.