Nejzásadnější položky na rodinném rozpočtu jsou spojené s vytápěním a ohřevem vody. A s tím je spojen výběr kotle, který vytápění a ohřev zajišťuje. Jak vybrat ten, který pro vás bude nejvýhodnější?

kotel

Jaké zvolit palivo?

Jednoduchá otázka, odpověď už bude složitější. Máte tři možnosti a jejich kombinace – tuhé palivo, elektřina a plyn.

Tuhá paliva jako dřevo či uhlí lákají nízkou cenou, ale je s nimi hodně práce. Řekněte si, zda budete mít vždy čas a sílu s přípravou dřeva. Je také nutné připomenout, že je třeba neustále udržovat oheň, aby vám dům nevychladl, až třeba vyrazíte na zimní dovolenou. A to s tuhými palivy zajistíte pouze tak, že vám někdo přijede domů zatopit, než se vrátíte.

Vytápění elektřinou je jednoznačně nejpohodlnější, ale je to také vytápění finančně nejnákladnější.

Zlatou střední cestou je vytápění plynem. Není tak finančně náročné a nabízí dostatečný komfort. Plynové kotle pro domácnost nabízejí finančně zajímavý provoz, ale jejich provoz není tak komfortní jako je tomu u elektrických kotlů.

Jaký kotel vybrat?

Když přijde na výběr kotle, je potřeba přemýšlet také o ohřívači vody. Ne každý kotel umí ohřívat vodu v kohoutku i v topení. A když už budete shánět nový kotel, pořiďte si rovnou takový, který vám zajistí i teplou vodu.

Tip: Odborníci z topenilevne.cz vám poradí nejen s volbou kotle, ale pomohou vám vyřešit všechny otázky spojené s vytápěním vaší domácnosti.

U elektrického kotle nemusíte řešit odtah spalin, ale před jeho instalací si musíte ověřit, zda váš dodavatel energie tento odběr schválí, protože je třeba změnit velikost jističe.

Atmosférický plynový kotel potřebuje vyvložkovaný odtah spalin do komína, ale tyto kotle se již nevyrábí – modely, které v nabídce najdete, se pouze doprodávají.

TURBO plynový kotel nevyžaduje komín – odtah spalin zajišťuje ventilátor. Spaliny můžete odvádět přes obvodovou zeď, ale i do komína. Ani tyto kotle se už nevyrábí a ty, co v nabídce najdete, se jen doprodávají.

Kondenzační kotel plní nejpřísnější ekologické předpisy, je vybaven kvalitní elektronikou i čerpadly. Je velmi účinný a spaliny lze odvádět přes stěnu, ale i do komína. Při instalaci kondenzačního kotle je třeba mít možnost připojení na vodovodní odpad – vznikající kondenzát musí mít volný odtok.

Nejvýhodnější kotle, radiátory a další potřeby pro vytápění najdete na topenilevne.cz