Při prodeji či koupi nemovitosti se většinou jedná o transakci kde je ve hře spousta peněz. Proto makléře dobře vybírejte a ptejte se na cokoliv, co vás napadne. Pokud si něčím nejste jistí nebo máte pocit, že vám byly určité záležitosti nedostatečně vysvětleny – zkrátka se zeptejte! Potom byste totiž mohli litovat.

 

Samozřejmě, že kupce a prodejce budou zajímat jiné otázky. Pojďme se tedy podívat na pár základních u obou těchto skupin.

 

 

Jako kupující zjišťujte:

Má makléř právo tuto nemovitost vůbec nabízet? Záleží na tom, jestli je makléř pouze slovně dohodnutý s majitelem nebo s ním má smlouvu. Pokud se jedná o bezesmluvní vztah, potom se může klidně stát, že vám bude makléř nabízet dům, který už v daný okamžik není v nabídce. A to je velmi neprofesionální.

 

Jsou majetkové vztahy vyřešeny? Pokud vlastní nemovitost více majitelů, musí souhlasit s prodejem všichni. Nebo je pověřen jeden z majitelů, který ovšem musí mít notářsky ověřenou plnou moc od ostatních vlastníků.

 

Vázne na nemovitosti exekuce? Exekuce jsou na spoustě nemovitosti, proto si na toto dejte opravdu pozor. Exekuce prodlužuje dobu vyřizování obchodu, ale nebrání jeho realizaci. Tuto záležitost určitě řešte s makléřem.

 

 

Jako prodávající zjišťujte:

Jaká bude tržní cena mojí nemovitosti? Na toto by vám makléř měl určitě umět odpověď. Ale pozor, neměly by to být jen nějaké plané řeči o tom, že určitě dostanete „balík“. Odpověď musí být podložena (třeba ukázkou cen podobných domů ve stejné lokalitě).

 

Jakým způsobem budete můj dům prodávat? Ptejte se, kde bude inzerovat a co vše pro prodej udělá. Nechte si ukázat inzertní kanály, které používá a vysvětlit proč používá zrovna tyto.

 

Jaká bude výše provize a jaké služby budou poskytnuty? Provize by měla být přímo úměrná službám, které makléř zajistí. Většinou se pohybuje mezi 2 – 12 %. Záleží na stavu nemovitosti, lokalitě, stavu realitního trhu atd. Domluvte se s makléřem na konkrétních službách, které pro vás vykoná a nechte je zanést do smlouvy o zprostředkování. Samozřejmě platí, že za více služeb musíte platit vyšší provizi.