Ještě nedávno se zdálo, že hypotéky budou neustále klesat a že za ně za chvíli budeme platit skutečný pakatel. Banky se předháněly v tom, která nabídne tu nejlepší nabídku a ten nejvýhodnější úvěr s tou nejnižší úrokovou mírou. Avšak, jak se zdá, tento závod ve zlevňování, minimálně na určitou dobu ustává. Hypotéční úroková míra totiž poprvé od začátku roku stoupla.

 

Úroky z hypotéčního úvěru dlouhodobě klesaly

Kdo sleduje pohyb úrokové míry hypotéčních úvěrů od začátku roku, nemohl vyjít z údivu. Úroková míra se totiž po velmi dlouhou dobu stále snižovala a poté, co překonala tříprocentní hranici, začala atakovat dokonce dvouprocentní hranici.

 

Variabilní úrokové sazby dokonce překonaly i tuto hranici. Banky nabízely stále výhodnější podmínky a zákazníci na ně také slyšeli. Počty uzavřených úvěrových smluv stoupaly také a banky si mohly mnout ruce.

 

 

Právě v červenci 2013 se však tento trend zastavil a hypotéční úroková míra po mnoha dlouhých měsících stoupla. Další vývoj však není zcela jasný a je otázkou, jaké nabídky předloží banky na podzim a zda se budou chtít utkat spíše v boji o více klientů, nebo o větší finanční přínos z jednoho klienta.

 

Úrok se vrátil nad tříprocentní hranici

V současné době by se měla průměrná míra hypotéčního úvěru, který zajišťuje financování 70 procent ceny nemovitosti, na 3, 06 procenta. Po celé předchozí dva měsíce průměrná míra úvěru nepřekročila tříprocentní hranici. Průměrná míra úroků z hypotéčního úvěru, který zajišťuje sto procent ceny nemovitosti, pak činí 4,33 procenta.

 

Zdá se, že úroková míra v předchozím měsíci zřejmě dosáhla svého dna. Podle expertů však nepřipadá v úvahu strmý nárůst na předchozí hodnoty (např. v srpnu roku 2010 průměrná míra činila zhruba 4,15 procenta).

 

Jedná se prý spíše o určitý výkyv a na současném trhu by měl být prostor pro ještě další zlevňování. Je tedy otázkou, jakou strategii banky zvolí a jaké úrokové míry na podzim svým klientům nabídnou.