Bude to již deset let, co sdílíme společný prostor s ostatními státy Evropské unie. S ostatními státy sdílíme společný trh s produkty, trh práce, ale také trh s nemovitostmi. Zatímco dříve bylo pro cizince komplikované, ba nemožné si zakoupit nemovitost v cizím státu, v současné době je tato možnost mnohem snazší.

 

Domeček u moře? Může být!

Jak by se vám líbilo vyhnout se tuhým zimám a odstěhovat se třeba na stáří někam k teplému moři do vlastního domku na pobřeží? Nebo naopak někam do Alp, kde budete třeba provozovat vlastní penzion? Se vstupem do Evropské unie je mnohem snazší si takovou nemovitost nejenom pronajmout, ale zároveň ji vlastnit.

 

 

Stejně jako můžeme nemovitosti v zemích EU nakupovat my, je i pro ostatní občany EU otevřená možnost si pořídit nemovitost v ČR. V roce 2009 totiž skončilo přechodné období, které odkládala plné otevření trhu s nemovitostmi pro všechny občany Evropské unie. V současné době tedy mohou občané Evropské unie nakupovat pozemky a nemovitosti za stejných podmínek jako je tomu pro naše občany.

 

Právní systém není stejnorodý

Bohužel trh Evropské unie s nemovitostmi rozhodně není stejnorodý a jedná se o trh značně roztříštěný. V Evropské unii totiž stále ještě neplatí, že by země měly stejný, anebo alespoň podobný právní systém. Zcela jiný právní systém funguje například v Německu a jiný na britských ostrovech.

 

 

Pokud si budete chtít pořídit nemovitost v určitém státě a budete chtít využít pro zaplacení nemovitosti například hypotéční úvěr u tamější banky, můžete se setkat se zcela odlišnými podmínkami pro udělení této hypotéky. Zcela jinak funguje také převod vlastnických práv k nemovitosti, jinak fungují realitní kanceláře apod.

 

Pokud si tedy chcete pořídit nemovitost v určité zemi Evropské unie, je třeba si vždy dobře prostudovat tamní právní systém, který s realitami souvisí. Ačkoliv je trh s nemovitostmi v zemích Evropské unie otevřený, některým zemím se povedlo vyjednat si určitou výjimku, kdy jsou jejich nemovitosti a pozemky po určitou dobu chráněny. Například nákup nemovitostí a pozemků bude v Polsku zcela volný až v roce 2017.