Vlastníte nemovitost? Pak vám jistě neunikla ta skutečnost, že z této nemovitosti odvádíte daň státu. Stát předepisuje určitý termín, dokdy je třeba se k dani z nemovitosti přiznat a také, do kdy je třeba tuto daň zaplatit.

 

Termín platby se přitom nemilosrdně blíží právě v těchto dnech. Víte, jak daň z nemovitosti zaplatit a jak si dát pozor na špatná čísla účtu, kam je třeba daň zaplatit?

 

 

Přiznání dříve než platba

Kdo se musí k dani z nemovitosti přiznat? Pokud jste vlastníky nemovitosti již několik let a daň normálně platíte, můžete si vydechnout. Tuto povinnost vám ukládá zákon pouze jednou, a to tehdy, pakliže jste si nemovitost pořídili.

 

Dále v případě, že by se vzhled nemovitosti jakkoliv změnil a že by tato změna mohla mít vliv na výši daně z nemovitosti – většinou v případě, že byste k nemovitosti přistavovali, zvětšili ji a tím pádem také měli platit vyšší daň. Po prvním podání vám finanční úřad vyměří daň. Tato daň se vypočítává jako násobek výměry nemovitosti a příslušného koeficientu. Ten se liší podle lokality.

 

 

Daň zaplaťte do 31. května

Daň z nemovitosti je třeba zaplatit do konce května. Finanční úřad ve většině případů zasílá složenky na jméno majitele, které stačí na poště zaplatit, případně je zaplatit prostřednictvím bankovního účtu. Letos však došlo při rozesílání složenek k omylu a číslo účtu, uvedené na faktuře, bylo chybné.

 

Jednalo se pouze o složenky, které byly odeslány v dubnu 2013. Složenky, které rozesílal finanční úřad v květnu, byly již opravené. Pakliže jste již peníze odeslali, pak jej obdržíte zpátky. Poplatek za odeslání vám pošta, ani banka nevrátí, ale pokud budete disponovat potvrzením, peníze vám vrátí kdekterý finanční úřad na základě žádosti.

 

Pokud jste peníze zaplatili na pokladně finančního úřadu, pak je vše v pořádku. Do konce května také finanční úřady budou nabízet prodlouženou pracovní dobu pokladen. Správné číslo účtu bylo uvedeno také na omluvném dopise, který finanční správa rozesílala. Pokud je daň vyšší jak 5000 korun, můžete ji zaplatit ve dvou splátkách.