Realitní makléř. Ne všichni ho mají rádi, ne všichni o něm hovoří hezky a ne všichni mu chtějí platit provizi. Proč? Pravděpodobně narazili na nějakého, který neposkytoval služby kvalitní, nebo neposkytoval v podstatě žádné, protože pro prodej, nákup či pronájem nemovitosti neudělal téměř nic.

 

Bohužel i taková může být realita. A znáte to... špatné zprávy se vždycky rozkřiknout rychleji a dále, než ty dobré. Ale věřte, že takoví makléři jsou u nás v menšině. Většina z nich se snaží svou práci dělat opravdu svědomitě, s chutí a poskytnout co nejlepší služby.

 

 

Práce jako každá jiná – ale jak odměňovat? 

Zaměstnanec dostane výplatu, obchodní zástupce odměnu za prodané produkty atd. Samozřejmě i makléř musí dostat zaplaceno. Výše jeho odměny je ovšem problematičtější. Nemůžeme počítat odpracované hodiny či množství prodaných/pronajatých nemovitostí, protože každá je naprosto odlišná. Jak určit provizi, aby byla přijatelná pro obě strany?

 

Provize záleží na mnoha faktorech

Provize se často pohybuje mezi 3 až 6 % z prodejní ceny. Ale v určitých případech se může jednat i o 10 až 12 %. Možná vám to přijde příliš, ale zamyslete se třeba nad tímto případem. Prodáváte starý z části zchátralý dům po vašich rodičích/prarodičích.

 

Dům se nachází na okraji malé vesnice, téměř v lese. Obchod daleko, zastávka autobusu vzdálená několik kilometrů, žádní sousedi, lékař... Vám musí být jasné, že o tento objekt nebude příliš velký zájem a o vysoké prodejní ceně si můžete nechat jen zdát. Na druhou stranu pro makléře to bude velké množství práce se sháněním zájemců.

 

 

A pokud se mu podaří kupce na tuto „zbořeninu“ najít, pak jemu může po právu náležet vyšší odměna. A to třeba i zmíněných 10 až 12 % z prodejní ceny.

 

Opačná situace nastává u dobře prodejných nemovitostí v žádaných lokalitách. Pokud ještě majitel na prodej pospíchá a je ochoten slevit z původní prodejní ceny, může být provize např. jen 2 %.

 

U zprostředkování pronájmů se provize stanovuje počtem měsíčních nájmů (většinou bývají jeden nebo dva). Pokud tedy budete po novém nájemníkovi požadovat nájem  například 5 000 Kč, dostane makléř provizi ve výši 10 000 Kč.