Nejvyšší příčky domácího rozpočtu jednoznačně okupují náklady na vytápění. Proto je rozhodování o jeho zdroji jedním z nejdůležitějších, které při stavbě nebo rekonstrukci domu uděláte. Chytře zvolený zdroj vytápění vám zpříjemní život a ušetří spoustu peněz. Tak si pojďme představit jednotlivé možnosti:

Pohodlné, ale drahé: Vytápění elektřinou

Určitě nechcete, aby vám vytápění působilo potíže a vyžadovalo složitou obsluhu. Proto vás nejspíš napadne elektrické vytápění, které nabízí snadnou obsluhu, ekologický provoz a opravdu minimální údržbu. Možná vás ale odradí poměrně vysokými náklady. I když přejdete na výhodnější tarif, nejspíš vás bude vytápění stát dost, pokud ho nezkombinujete s krbovými kamny.

Tip:Podlahové vytápění patří v posledních letech k nejčastější volbě, která je sice nákladnější na pořízení, ale ve spojení s krbovými kamny nemá pro nízkoenergetickou či pasivní stavbu konkurenci.

Elektrické vytápění je ideální volbou pro každého, kdo nechce mít s vytápěním starosti a chce mít nad vytápěním maximální kontrolu.

Plyn: Vyplatí se?

Vytápění plynem je ekologické, a pokud zvolíte kondenzační kotel, je výhodné také po ekonomické stránce.

Tip: Akumulační nádrže, kotle, kamna a vše pro vytápění vaší domácnosti pořídíte výhodně na topenilevne.cz

Klíčový faktor při rozhodování může být možnost připojení na rozvodnou síť. Pokud není ve vaší lokalitě možnost připojení na rozvod plynu, a přesto byste rádi vytápěli plynem, musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady a většími nároky na prostor. Budete totiž potřebovat samostatný zdroj propan-butanu, který je třeba někam umístit a pravidelně doplňovat.

Plynové vytápění ocení ti, kteří hledají komplexní ekologické řešení, které nebude vyžadovat příliš vysoké náklady.

Tuhá paliva: Když nemáte jiné možnosti

V některých oblastech ale nemáte moc na výběr a nezbývá nic jiného, než topit tuhými palivy. Nebo se tak třeba rozhodnete kvůli nízkým provozním nákladům. Pak je nutné se rozhodnout, jestli chcete topit uhlím, briketami, dřevem či peletami – podle toho je třeba pořídit odpovídající kotel. Před pořízením kotle se vždy raději poraďte s odborníkem, který vám doporučí nejlepší řešení pro vaše potřeby.