Pořizujete dům? Pokud za něj můžete dát několik milionů, vyberete si podle svých představ nebo si ho necháte postavit na klíč, nastěhujete se a budete bydlet. Bohužel většina z nás musí při pořizování domku ze svých ideálních představ slevit. Limituje nás finanční situace. To však nemusí znamenat, že v konečném důsledku budete bydlet hůř.

Práce na starším domku nikdy nekončí

Já jsem v době hluboké totality získal starší domek. Celý život jsem ho opravoval a upravoval k obrazu svému podle potřeb rodiny, která se při tom utěšeně rozrůstala. Takže jsme postupně zvyšovali úroveň bydlení, pro každé další dítě se postupně upravoval potřebný prostor. Naučil jsem se při tom prakticky všechny profese, materiál byl levný.

Ale žili jsme celý život na staveništi. Nedoporučuji to nikomu.

Když koupíte starší dům…

Co bych dnes udělal jinak?

Kdybych začínal dnes, nezaměstnával bych svoje ruce, ale hlavu. Nesnažil bych se být zedníkem, instalatérem, pokrývačem, topenářem a kdoví čím ještě. Stejně je dnes téměř nemožné obsáhnout současnou úroveň stavebních postupů a materiálů.

Práci bych svěřil odborné firmě. To ale neznamená, že bych se nechtěl spolupodílet na výběru použitých materiálů. Dům je pro většinu lidí na celý život. Proto bych vybíral z materiálů s vysokou životností, například místo běžné oceli bych volil nerezové plechy a tyče.

Obzvlášť velkou pozornost bych věnoval volbě topného systému a radiátorů. Spolehlivé a levné topení je jeden z nejdůležitějších parametrů bydlení.

Koupil bych starší domek, to ano, kdybych na nový neměl. Ale zakalkuloval bych do pořizovací ceny i práce, které hodlám udělat, než dům začnu používat.

Honza pro Akros.cz