Bydlíte v menším bytě a nevíte, jak naložit s omezeným prostorem? Zařízení malého bytu nemusí být vůbec žádný problém – stačí jen vědět, jak na to. Se správným rozplánováním můžete skvěle zařídit i garsonku o pár metrech.

Dvakrát měř, jednou řež

Zkuste se nejprve zamyslet nad tím, do jakého stylu chcete váš domov stylizovat. Inspirovat se můžete například zde (https://1url.cz/xudDB).
Cílem bude především maximální využití každého centimetru, který vám byt nabízí. A proto bude klíčem k úspěchu především plánování. Je třeba vše důkladně promyslet tak, aby byl prostor efektivně využitý a zároveň byt nepůsobil stísněným dojmem.
Pokud budete pracovat s bytem o dispozici 1kk, bude dobré si dopředu promyslet, jaké „zóny“ u sebe v bytě chcete.
Celý prostor by měl do sebe zapadat nejen v barvách, ale i v materiálech. Vše by dohromady mělo tvořit vkusně zařízený celek.

Praktická víceúčelovost

Jak už jsme se zmiňovali v textu výše – budete potřebovat využít každý kousek bytu, jak jen to bude možné. A s tím nám skvěle pomůže víceúčelový nábytek.
Správnou investicí bude pořízení rozkládacího gauče, který skvěle poslouží jako prostor na sezení pro případné hosty. Nezabere moc místa, a navíc se z něj dá vykouzlit i prostor pro přespání. Dalším způsobem, jak ušetřit místo, bude výběr nábytku s úložným prostorem navíc. Sáhnout můžete po klasické posteli s úložným prostorem, na výběr ale máte z více variant. Na trhu můžeme vybírat i například z taburetů nebo pufů, které mohou zároveň posloužit i jako designový kousek.

Žádný prostor není? Využijte stěny

Když jsme říkali, že využít se má každý centimetr, tak jsme mysleli opravdu každý. I ten na zdech. Nábytek nemusí nutně být jen volně stojící na podlaze, spoustu prostoru nám ušetří i vhodně zvolené police, regály a závěsný nábytek.
Zajímavý efekt bude kombinace otevřených a zavřených kusů, které tak ozvláštní a vyplní prostor vašeho bytu. Pro provzdušnění můžete na police rozmístit různé druhy rostlin, pěkný dojem udělají zejména ty převislé.

Jak opticky zvětšit prostor

Sice ne prostorově, ale rozhodně opticky, vám pomůže prostor zvětšit správná volba barev. Dobrým řešením budou rozhodně světlé, přírodní barvy, které celému prostoru propůjčí lehký a otevřený dojem. Rozhodně to ale neznamená, že se musíte tmavým barvám vyhýbat. Pokud máte v bytě dostatek denního světla, nebojte se experimentovat a zvolit například jednu stěnu v tmavším odstínu. To stejné platí i pro vzorovanou tapetu – zakomponovat ji můžete, ale určitě ne na každé stěně v místnosti. Obecně se však vyplatí, když se budete držet úzké palety barev. Předejdete tak přehlcenému dojmu, který by změť barev mohla vyvolat.
Dalším tipem, který nám pomůže prostor opticky rozšířit je vhodně umístěné zrcadlo. To svým odrazem dokáže celou místnost prohloubit, a navíc i v kombinaci se světlem místnost rozzářit.

pokoj