Chystáte se na svůj první pronájem nemovitosti a nevíte, jak správně stanovit částku za nájemné? Určit takovou cenu, která vám přinese zisk a zároveň neodradí potenciální zájemce o pronájem není jednoduchá záležitost. Určitě se ale vyplatí zohlednit následující kritéria:

DÍVEJTE SE NA CENY KOLEM

Jedním z faktorů, podle kterého lze určit výši nájemného bude cenová hladina srovnatelných nabídek v oblasti, kde váš byt pronajímáte. Je jasné, že každý byt má svá specifika, podle kterých se určí konečná částka. Určitě se vám ale vyplatí, když budete mít přehled o místní průměrné ceně. Předejdete tak podhodnocení, nebo naopak nadhodnocení vaší nemovitosti.
Čerpat můžete z různých realitních portálů, ale i ze stránek, kde realitní kanceláře nefigurují, jako je například portál www.bezrealitky.com.

SPOČÍTEJTE SI NÁKLADY

Cenu bude ovlivňovat také výše nákladů, které jsou s nemovitostí spojeny. Je tedy dobré všechny tyto položky správě spočítat a od nich pak odvíjet minimální částku, kterou budete po nájemnících požadovat. Do těchto nákladů můžete zahrnout částku za vodné a stočné, za elektřinu, teplo a podobně. Opomenout byste neměli ani spotřebu za užívání společných prostor, kam můžeme zařadit osvětlení nebo třeba výtah a úklidovou službu.

KVALITA BYTU A JEHO VYBAVENÍ

Zde platí jednoduché pravidlo: čím více jste do bytu investovali, tím více to můžete promítnout do ceny za nájem. Zohlednit byste měli například to, zda je byt zrekonstruovaný, moderně zařízený nebo jestli je po zateplení.
Nacenit můžete i případné spotřebiče nebo kusy nábytku, které jste v bytě nájemníkovi nechali k užívání.
S cenou dokáže o několik procent zahýbat i jeho umístění v domě. Například byt situovaný v přízemí, ve zvýšeném přízemí nebo v suterénu může mít konečnou cenu o 5 až 10 % nižší než byty nacházející se ve vyšších patrech. A stejné to bude i s naopak vysoko umístěnými byty v případě, že se v domě nenachází výtah.

LOKALITA

Lokalita nemovitosti a s tím související občanská vybavenost je dalším klíčovým faktorem, který může ovlivnit výši pronájmu.
Na atraktivitě bytu jistě přidá blízkost veřejné dopravy, vzdělávacích a zdravotnických zařízení nebo celková bezpečnost okolí. Lákavá bude pro většinu lidí i blízkost parků, sportovišť nebo třeba kina.

klíče