Chcete si pořídit nové bydlení a rozhodujete se, zda zakoupit nemovitost ve staré zástavě, nebo si pořídit byt či dům zcela nový? Rozhodnutí je na vás, ale argumenty pro a proti vás jistě zaujmou.

 

Cena je zásadní

Při pořizování nového bydlení je pro nás většinou prvořadým kritériem cena, a zde pochopitelně platí, že ve většině případů je cena bydlení v novostavbě vyšší než cena domů a bytů starších.

 

Ne vždy však musí vyšší cena znamenat vyšší komfort, na druhou stranu tak můžete počítat s tím, že do oprav bydlení nebudete muset určitou dobu investovat nic, navíc novostavba je pochopitelně v záruce.

 

 

Okolí novostavby může být ve stádiu zrodu

Okolí vašeho domu či bytu přispívá k rozhodnutí velmi významnou měrou. U novostaveb pak musíte počítat s tím, že se budují většinou v místech, která ještě nejsou zcela občansky vybavena a třeba obchody mohou být poněkud daleko.

 

V určitých místech, například v některých pražských částech, se pak novostavby již prakticky vůbec nebudují. Pokud tedy chcete bydlet konkrétně zde, musíte vybírat pouze ze starších domů a bytů.

 

 

Snadné parkování vyhrává

Nespornou výhodou bydlení v novostavbě představuje snadné parkování. Většina novostaveb totiž disponuje garážemi, takže odpadá každodenní dlouhé kroužení po ulicích a hledání parkovacího místa.

 

Podle developerů jde dokonce o jeden z nejdůležitějších motivů pro pořízení bydlení v novostavbě.

 

Závady se nemusejí projevit hned

Pokud nakupujete bydlení v novostavbě a nejste stavařskými profesionály, vždy se vyplatí vzít s sebou na prohlídku skutečného odborníka. Dům či byt je produkt jako každý jiný, a i ten může mít závady.

 

Bohužel u bydlení mohou být tyto závady opravdu důležité. Avšak ani odborník nemusí mnoho skrytých závad odhalit, zatímco ve starším bydlení se tyto závady odhalily již dříve, a přijít na ně je tak mnohem snazší.

 

Pozor na hluk

Kvalita nových staveb může být nejrůznější, avšak na jedno si dejte pozor. Mnoho uživatelů nových staveb si totiž stěžuje na to, že stěny jsou tenké, což je ale problém i panelových domů.

 

Oproti tomu stará cihlová zástavba díky silnějším zdem těmito problémy většinou netrpí.