Jubilejní desátý ročník soutěže "Best of Realty - Nejlepší z realit 2008", jež je v tuzemsku považována za nejprestižnější ve svém oboru, vstupuje do závěrečné fáze. Osmičlenná odborná porota, v jejímž čele stojí předseda dozorčí rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) Ing. Kamil Kosman a jejímiž členy jsou respektovaní odborníci z řad developerů, agentur pro výzkum trhu, architektů i realitních agentů, na svém zasedání rozhodla o nominacích. Do soutěže bylo letos přihlášeno 37 projektů ve čtyřech kategoriích: nová administrativní centra, rezidenční projekty, nákupní centra a hotely. Ani v letošním roce nebyla obsazena kategorie rekonstruované kancelářské objekty. Vyhlášení výsledků a předání ocenění nejlepším projektům proběhne ve středu 19. listopadu na slavnostním galavečeru, za jehož dějiště byl letos vybrán Národní dům na pražských Vinohradech. Galavečera se každoročně účastní čelní představitelé českého i zahraničního realitního trhu, architekti, developeři a osobnosti právnického, finančního a veřejného života.

Mezi rezidenční projekty, které byly letos nominovány na titul, patří například Zahrady Uhříněvěs v Praze 10, bytové domy Na Vyhlídce v Praze 9, bytový komplex Pod Hanspaulkou v Praze 6, Barrandov Hills v Praze 5, rezidenční čtvrť Botanica v Praze 5 či českobudějovický projekt bytového domu Lighthouse. Mezi nová administrativní centra nominovaná do soutěže o titul se vedle ostravského komplexu The Orchard dostaly také pražské projekty CITY Tower, Gemini, E-Gate, Avenir Business Park III. etapa, Oasis Florenc či CORSO IIA. Mezi obchodními centry se o titul bude ucházet Nisa Liberec, Central Most a pražská Galerie Fénix. V kategorii hotelů získaly nominace do soutěže o titul například hotel Karlov v Benešově, Kašperk v Kašperských Horách, Vila Alpská Růže v Lázních Luhačovice, Chateau Hotel Zbiroh, Park Inn v Ostravě, hotel Tommy v Babí u Náchoda či pražské hotely Majestic Plaza a Clarion. Na svých dalších zasedáních bude odborná porota nominované projekty detailně hodnotit. Z nich pak pro užší nominaci vybere čtyři projekty a následně první tři místa v jednotlivých kategoriích.

Vedle titulů ve zmíněných čtyřech kategoriích získá také zvláštní cenu poroty projekt, který se za letošní rok výjimečným způsobem zasloužil o rozvoj českého realitního trhu. Na tuto cenu letos aspirují dva rezidenční projekty - Steinova vila a Rezidence u Divadla - a administrativní projekt City Tower. Stejně jako vloni bude udělena Cena čtenářů mediálních partnerů: o nejlepší realitní projekt bez rozdílu kategorií je možné hlasovat již dnes například na webové stránce soutěže (www.bestofrealty.com) a prostřednictvím webů partnerů a mediálních partnerů. Svou speciální cenu udělí také Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Vyhlašovatelem a organizátorem soutěže je BEST OF REALTY, s.r.o. Soutěž se již tradičně koná pod záštitou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, sdružující nejvýznamnější osobnosti české developerské scény.

Od roku 1999, kdy soutěž začínala, o tituly soutěžilo již více než 330 projektů. Počet přihlášených projektů v příslušných soutěžních kategoriích je v jednotlivých letech věrným odrazem trendů vývoje tuzemského developmentu. Těmi je v posledních letech především odklon od rekonstruovaných kanceláří k jejich novostavbám (kategorie rekonstrukcí měla zastoupení naposledy v roce 2005), velký rozvoj nemovitostí pro bydlení (v minulém roce nejsilněji zastoupená kategorie s 21 nominovanými projekty), boom segmentu hotelnictví (10 nominací v loňském ročníku) či rozvoj regionálních trhů (prosazují se Brno, Plzeň, České Budějovice a další). Své místo na slunci si v konkurenci silných zahraničních developerů dokázali vydobýt i developeři čeští, a to především v kategorii rezidenčních nemovitostí a hotelů.

Rozhodujícími kritérii při posuzování kvality přihlášených projektů jsou vždy výběr lokality, urbanistické a architektonické řešení, kvalita realizace a zejména úspěšnost na trhu nemovitostí; ocenění se tak může dočkat jen projekt, který oproti ostatním přináší výraznou přidanou hodnotu. V historickém defilé vítězů tak figurují projekty, jejichž kvalitu již stačil prověřit čas. Jmenujme například Tančící dům, BB Centrum a jeho budovy, Danube House a Nile House jako součásti komplexu River City v kategorii kanceláří, obchodní centra Palác Flóra, Centrum Černý Most, Slovanský dům či Galerie Vaňkovka, designový hotel Josef či projekty, které stojí mimo vypsané kategorie a jimž byla udělena zvláštní cena odborné poroty: Hergetova cihelna přispívající k revitalizaci pražské Malé Strany nebo rekonstrukce usedlosti Ladronka z dřívějšího squattu na místě bývalého statku ze 17. století v Praze 6, čímž vzniklo ideální a oblíbené prostředí pro odpočinek, sportovní aktivity i společenský život.

Více informací: www.bestofrealty.cz